![]() | ![]() | ![]() |
| Official Images | ||
|---|---|---|
Asus Zenfone 3 Ultra ZU680KL Overview | |
|---|---|
[AdsBawahPict] Design And DisplayAsus has launched three new Smartphone for 2016 market. It includes a premium model Asus Zenfone 3 Deluxe, a large-sized model Asus Zenfone 3 Ultra and mid-range model Asus Zenfone 3. This trio Asus Zenfone model has a similar design with aluminum frame and a fingerprint scanner at the back. This device also comes with a USB Type-C for faster data transmission and charging. Specification And FeaturesFor those who prefer a larger display, Asus Zenfone 3 Ultra might be more suitable for you. This device offers a 6.8-inch display with a resolution of 1080P HD. Inside the phone, it comes with a Snapdragon 652 processor, 32/64/128 GB of internal memory, 23-megapixel camera and battery capacity of 4600 mAh. Price And Release DateFor the price, Asus has already announced but for the release date has yet to be disclosed. Asus Zenfone 3 Ultra price will start from USD479 for the international market. While for Asus Zenfone 3 Ultra price in Malaysia, the phone expected to start from RM2599 when the phone available in the local store. | |
Asus Zenfone 3 Ultra ZU680KL Pros and Cons | |
|
|
Asus Zenfone 3 Ultra ZU680KL Price In Malaysia | |
|---|---|
| Model | Price |
| Asus Zenfone 3 Ultra – 32GB | – |
| Asus Zenfone 3 Ultra – 64GB /4GB RAM | RM2599 (RRP) |
| Asus Zenfone 3 Ultra – 128GB | – |
| Check Latest Asus Price In Malaysia | |
| Price By Country | Price |
|---|---|
| Price In Singapore | From SGD659 |
| Price In USA | From USD479 |
| From £339 |
Asus Zenfone 3 Ultra ZU680KL Specifications | |
|---|---|
| General | |
| Platform | Android 6.0.1 (Marshmallow) |
| Processor | Quad-Core 1.8 GHz Cortex-A72 & Quad-Core 1.4 GHz Cortex-A53 |
| Chipset | Qualcomm MSM8976 Snapdragon 652 |
| GPU | Adreno 510 |
| UI / ROM | Asus ZenUI 3.0 |
| Announced Date | May 2016 |
| Release Date | 6 August 2016 (Malaysia) |
| Coverage | |
| GSM Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| UMTS Network | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| LTE Network | LTE |
| Version/SIM |
|
| Design | |
| Type | Smartphone |
| Dimensions | 186.4 x 93.9 x 6.8 mm |
| Weight | 233 g |
| Others | Fingerprint Scanner |
| Display | |
| Technology | IPS LCD Display, 16M colors |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels (FHD), 324 PPI Pixel Density |
| Aspect Ratio | 16 : 9 |
| Size | 6.8 inches |
| Touchscreen | Capacitive Touchscreen, Multitouch |
| Protection | Corning Gorilla Glass 4 |
| Others | – |
| Multimedia | |
| 3.5 mm Audio Jack | Yes |
| Radio | Yes |
| Music Player | Yes |
| Others | – |
| Memory | |
| Memory |
|
| Expansion Slot | microSD, Max 128 GB |
| Connectivity | |
| Internet Data | GPRS, EDGE, HSPA, LTE |
| WIFI | Yes |
| NFC | – |
| USB | Yes, Type-C 1.0 |
| Bluetooth | Yes |
| Infrared | Yes |
| Camera | |
| Camera | 23 Megapixel, F2.0 |
| Sensor | 1/2.6″ Sensor Size, 1 µm Pixel Size |
| Flash | Dual-LED (Dual Tone) Flash |
| Focus | Touch Focus, Laser/Phase Detection Autofocus, OIS (4-axis) |
| Features | Geo-Tagging, Face Detection |
| Shooting Modes | Panorama, HDR |
| Video | 1080P (FHD) |
| Front Camera | 8 Megapixel, F2.0 |
| Features | |
| Battery | Li-Ion 4600 mAh (Non-removable) |
| Colors | ██ – Glacier Silver ██ – Titanium Gray ██ – Metallic Pink |
| GPS | A-GPS, GLONASS |
| Sensors | Accelerometer, Proximity, Gyro, Compass |
| Applications | Organizer, Google Search, Maps, Gmail, YouTube, Calendar, Google Now |
| Others | – |
| Articles | |






