![]() | ![]() | ![]() |
Samsung Galaxy C9 Pro Overview
Samsung Galaxy C9 Pro Price In Malaysia
Samsung Galaxy C9 Pro is classified as a premium smartphone from Samsung with a lot of features and better specs. Different with a high-end device like in Galaxy S series, this smartphone offer lower specs but keep some aspects such as Excellent camera functions, large display with high resolution and premium built quality. Samsung Galaxy C9 Pro price in Malaysia is [aPrice] for 6GB model. The phone is available starting 10 March 2017 and can get it from official Samsung distributors. For Samsung Galaxy C9 Pro price in Singapore, USA, United Kingdom, The phone will be available starting SGD729, USD529, and £429.
- Samsung Galaxy C9 Pro price in Malaysia is around [aPrice] (RRP).
- Malaysia Release Date : 10 March 2017.
- Check Latest Samsung Price in Malaysia, Singapore, USA and United Kingdom.
- Rivals and Competitors : [compare]
Samsung Galaxy C9 Pro Specs & Features
For the specs, Samsung Galaxy C9 Pro brings large 6.0-inch Super AMOLED display with 1080 x 1920 pixels resolution. The phone Comes with its slim 6.9mm body design with three color option include black, gold, and pink. Under the hood, C9 Pro powered by Qualcomm MSM8976 Snapdragon 653 processor chip with Octa-Core CPU and Adreno 510 graphic GPU. The phone also packed with 65 GB built-in storage with 6 GB RAM. For the camera, this large mobile phone packed with 16 Megapixel primary camera and 16 Megapixel selfie camera.
Samsung Galaxy C9 Pro Key Features
- Large 6.0-Inch FHD Super AMOLED Display.
- Comes with its slim 6.9mm body design and 2.5D Gorilla Glass.
- Fast Performance with power-efficient processor, Snapdragon 653 and 6 GB RAM.
- 16 Megapixel main camera with ultra-fast focus and aperture F1.9.
- 16 Megapixel front camera with aperture F1.9.
- 4000 mAh high-density battery with USB Type-C charging port.
- Micro SD card up to 256GB to store photos, videos and music.
- Dual-SIM Support with fast LTE connectivity.
Samsung Galaxy C9 Pro Specifications | |
|---|---|
| General | |
| Platform | Android 6.0.1 (Marshmallow) |
| Chipset | Qualcomm MSM8976 Snapdragon 653 |
| CPU | Quad-Core 1.95 GHz Cortex-A72 & Quad-Core 1.4 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 510 |
| UI / ROM | – |
| Announced Date | October 2016 |
| Release Date |
|
| Price In Malaysia |
|
| Price In Singapore |
|
| Coverage | |
| GSM Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| UMTS Network | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| LTE Network | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 40(2300), 41(2500) |
| SIM Type |
|
| Design | |
| Type | Smartphone |
| Body | Metal |
| Dimensions | 162.9 x 80.7 x 6.9 mm |
| Weight | 189 g |
| Scanner | Fingerprint (Front-Mounted) |
| Color | ██ – Gold ██ – Pink Gold ██ – Black |
| Others | – |
| Display | |
| Technology | Super AMOLED Display, 16M colors |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels (FHD), 367 PPI Pixel Density |
| Size | 6.0 inches |
| Touchscreen | Capacitive Touchscreen, Multitouch |
| Protection | Corning Gorilla Glass |
| Others | – |
| Multimedia | |
| Audio Jack | Yes |
| Radio | Yes |
| Music Player | Yes |
| Others | Stereo Speakers |
| Memory | |
| Internal Memory |
|
| Expansion Slot | microSD, 256GB (Max) |
| Connectivity | |
| Internet Data | HSPA, LTE |
| WIFI | Yes |
| NFC | Yes |
| USB | Yes, Type-C 1.0 |
| Bluetooth | Yes |
| Infrared | – |
| Camera | |
| Camera | 16 Megapixel (F1.9) |
| Sensor | – |
| Flash | Dual-LED (Dual-Tone) Flash |
| Focus | Touch Focus, Phase Detection Autofocus |
| Features | Geo-Tagging, Face Detection, Self-timer |
| Shooting Modes | Panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps (FHD) |
| Front Camera | 16 Megapixel (F1.9) |
| Features | |
| Battery |
|
| GPS | A-GPS, GLONASS |
| Sensors | Accelerometer, Proximity, Compas |
| Applications | Organizer, Google Search, Maps, Gmail, YouTube, Calendar, Google Now |
| Others | – |
| Articles | |
| |






