![]() | ![]() | ![]() |
Nokia 2 Overview
Nokia 2 Specs & Features
Nokia 2 brings a small display with 5.0-inches and 720 x 1280 pixels (HD) resolution. For this budget phone also comes with 8 Megapixel primary camera with Autofocus, LED Flash and 5 Megapixel selfie camera. The Nokia 2 also powered by the Qualcomm MSM8909v2 Snapdragon 210 processor, 1 GB RAM, 8 GB internal storage and support extra memory via microSD slot. The devices also pack with Android 7.1.1 (Nougat) platform, Non-removable Li-Ion 4100 mAh battery and fast LTE Connectivity. But, there is no fingerprint scanner for this budget phone.
- Nokia 2 price in Malaysia is around RM499 (Expected).
- Malaysia Release Date : Coming Soon.
- Categories : Nokia Malaysia, Budget Smartphone, Phone Under RM500.
- Check Latest Nokia Price Malaysia.
Nokia 2 Price In Malaysia
Nokia 2 is still not yet officially announced. But of course, it will be sold cheaper than Nokia 3. So, for the price of Nokia 2 in Malaysia, it is expected to be around RM499.
Nokia 2 Specifications | |
|---|---|
| General | |
| Platform | Android 7.1.1 (Nougat) |
| Chipset | Qualcomm MSM8909v2 Snapdragon 212 |
| CPU | Quad-Core 1.3 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Adreno 304 |
| UI / ROM | – |
| Announced Date | 2017, October |
| Release Date |
|
| Price In Malaysia |
|
| Price In Singapore |
|
| Competitors | [compare] |
| Coverage | |
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G Network | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800), 28(700), 38(2600), 40(2300) |
| SIM / Version |
|
| Design | |
| Type | Smartphone |
| Body | Aluminum Frame, Polycarbonate Back Cover |
| Dimensions | 143.5 x 71.3 x 9.3 mm |
| Weight | – |
| Scanner | – |
| Color |
|
| Others | – |
| Display | |
| Type | LTPS IPS LCD Display, 16M colors |
| Resolution | 720 x 1280 pixels (HD), 294 PPI Pixel Density |
| Size | 5.0 inches |
| Touchscreen | Capacitive Touchscreen, Multitouch |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
| Others | – |
| Multimedia | |
| Audio Jack | Yes |
| Radio | Yes |
| Music Player | Yes |
| Others | – |
| Memory | |
| Internal Memory |
|
| Expansion Slot | microSD, 128 GB (Max) |
| Connectivity | |
| Internet Data |
|
| WIFI | Yes |
| NFC | – |
| USB | Yes, microUSB 2.0 |
| Bluetooth | Yes |
| Infrared | – |
| Camera | |
| Camera | 8 Megapixel |
| Sensor | – |
| Flash | LED flash |
| Focus | Touch Focus, Auto-focus |
| Features | Geo-Tagging, Face Detection |
| Shooting Modes | HDR, Panorama |
| Video | 720p@30fps |
| Selfie Camera | 5 Megapixel |
| Features | |
| Battery |
|
| Battery Life |
|
| GPS | A-GPS, GLONASS |
| Sensors | Accelerometer, Proximity, Compass |
| Applications | Organizer, Google Search, Maps, Gmail, YouTube, Calendar, Google Now |
| In The Box | – |
| Others | – |
| Articles | |






