Nokia 8 Sirocco Specifications |
|---|
| General |
|---|
| Platform | Android 8.0 (Oreo) – AndroidOne |
| Chipset | Qualcomm MSM8998 Snapdragon 835 |
| CPU | Quad-Core 2.5 GHz Kryo & Quad-Core 1.8 GHz Kryo) |
| GPU | Adreno 540 |
| UI / ROM | – |
| Announced Date | February, 2018 |
| Release Date | Coming Soon – Malaysia |
| Competitors | [compare] |
| Coverage |
|---|
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G Network | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800), 28(700), 34(2000), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| SIM / Version | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM) |
| Design |
|---|
| Type | Smartphone |
| Body | Stainless Steel (Frame), Gorilla Glass 5 (Back Cover) |
| Dimensions | 140.9 x 73 x 7.5 mm |
| Weight | – |
| Scanner | Fingerprint (Rear-Mounted) |
| Color | |
| Others | – |
| Display |
|---|
| Type | P-OLED Display, 16M colors |
| Resolution | 1440 x 2560 pixels (QHD), 534 PPI Pixel Density |
| Size | 5.5 inches |
| Touchscreen | Capacitive Touchscreen, Multitouch |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
| Others | Always-on display |
|
| Multimedia |
|---|
| Audio Jack | – |
| Radio | – |
| Music Player | Yes |
| Others | Nokia OZO Audio With 3 Mics |
| Memory |
|---|
| Memory Variants | |
| Expansion Slot | microSD, 256 GB (Max) |
| Connectivity |
|---|
| Internet Data | - HSPA (42.2 Mbps DL / 5.76 Mbps UL)
- LTE-A Cat12 (600 Mbps DL / 150 Mbps UL)
|
| WIFI | Yes |
| NFC | Yes |
| USB | Yes, Type-C 1.0 |
| Bluetooth | Yes |
| Infrared | – |
| Camera |
|---|
| Main Camera | 12 Megapixel (F1.75, 1.4 μm) + 13 Megapixel (F2.6, 1.0 μm) |
| Sensor | – |
| Flash | Dual-LED Dual-Tone Flash |
| Focus | Touch Focus, Dual Pixel Phase Detection Auto-focus |
| Features | Geo-Tagging, Face Detection, OIS, 2x Optical Zoom, Carl Zeiss Optics |
| Shooting Modes | Auto, Panorama, HDR |
| Video | 2160p@30fps, 1080p@30fps |
| Selfie Camera | - 5 Megapixel (F2.0)
- 1080p Video Recorder
|
| Features |
|---|
| Battery | - Li-Ion 3260 mAh Battery (Non-removable)
- Fast Battery Charging (Quick Charge 4.0)
- Wireless Charging (Qi)
|
| Battery Life | - Up to 495 hours (3G) – Stand-by
- Up to 22 hours (3G) – Talk time
- Up to 11 hours – Music play
|
| GPS | A-GPS, GLONASS, BDS |
| Sensors | Accelerometer, Proximity, Compas, Gyro, Barometer |
| Applications | Organizer, Google Search, Maps, Gmail, YouTube, Calendar, Google Now |
| In The Box | – |
| Others | – |
| Telco Plan / Promotion |
|---|
| Maxis | – |
| Celcom | – |
| UMobile | – |
| DiGi | – |
| Articles |
|---|
|