LG V30s ThinQ Specifications |
|---|
| General |
|---|
| Platform | Android 7.1.2 (Nougat) |
| Chipset | Qualcomm MSM8998 Snapdragon 835 |
| CPU | Quad-Core 2.45 GHz Kryo & Quad-Core 1.9 GHz Kryo |
| GPU | Adreno 540 |
| UI / ROM | LG UX 6.0+ |
| Announced Date | February, 2018 |
| Release Date | Coming Soon – Malaysia |
| Competitors | [compare] |
| Coverage |
|---|
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1800 / 1900 / 2100 |
| 4G Network | LTE |
| SIM / Version | Dual SIM (Nano-SIM) |
| Design |
|---|
| Type | Smartphone |
| Body | Aluminum (Frame), Gorilla Glass 5 (Back Cover) |
| Dimensions | 151.7 x 75.4 x 7.3 mm |
| Weight | 158 g |
| Scanner | Fingerprint (Rear-Mounted) |
| Color | - ██ – Maroccan Blue
- ██ – Platinum Gray
|
| Others | Dust/water proof over 1.5 meter and 30 minutes (IP68 ) |
| Display |
|---|
| Type | P-OLED Display, 16M colors |
| Resolution | 1440 x 2880 pixels, (QHD+), 537 PPI Pixel Density |
| Size | 6.0 inches |
| Touchscreen | Capacitive Touchscreen, Multitouch |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
| Others | Dolby Vision/HDR10 compliant, Always-on display |
|
| Multimedia |
|---|
| Audio Jack | Yes |
| Radio | Yes |
| Music Player | Yes |
| Others | B&O Play certified |
| Memory |
|---|
| Memory Variants | - 256 GB With 6 GB RAM – V30s+
- 128 GB With 6 GB RAM – V30s
|
| Expansion Slot | microSD, 256 GB (Max) |
| Connectivity |
|---|
| Internet Data | - HSPA (42.2 Mbps DL / 5.76 Mbps UL)
- LTE-A Cat16 (1024 Mbps DL / 150 Mbps UL)
|
| WIFI | Yes |
| NFC | Yes |
| USB | Yes, Type-C 1.0 |
| Bluetooth | Yes |
| Infrared | – |
| Camera |
|---|
| Main Camera | 16 Megapixel (F1.6) + 13 Megapixel (F1.9) |
| Sensor | – |
| Flash | LED Flash |
| Focus | Touch Focus, Phase Detection & Laser Auto Focus |
| Features | Geo-Tagging, Face Detection, 3-axis OIS |
| Shooting Modes | Auto, Panorama, HDR |
| Video | 2160p@30fps, 1080p@30/60fps, 720p@120fps, |
| Selfie Camera | - 5 Megapixel (F2.2)
- 1/5″ Sensor Size
|
| Features |
|---|
| Battery | - Li-Po 3300 mAh Battery (Non-removable)
- Fast battery charging (Quick Charge 3.0)
|
| Battery Life | – |
| GPS | A-GPS, GLONASS |
| Sensors | Accelerometer, Proximity, Compas, Gyro, Barometer, Color Spectrum |
| Applications | Organizer, Google Search, Maps, Gmail, YouTube, Calendar, Google Now |
| In The Box | – |
| Others | – |
| Telco Plan / Promotion |
|---|
| Maxis | – |
| Celcom | – |
| UMobile | – |
| DiGi | – |
| Articles |
|---|
|