Realme 1 Overview
Realme 1 Features
Realme 1 is a budget smartphone which has been announced for the Indian market. The phone comes with a 6.0-inch FullView screen and 11080 x 2160 pixels (FHD+) resolution. It is available in three colors option included Diamond Black, Moonlight Silver, and Solar Red. Realme 1 packed with MediaTek MT6771 Helio P60 CPU, up to 6 GB of RAM, and up to 128GB internal space with a microSD card support up to 256GB. For the camera, the phone featured a 13-megapixel (F1.8) primary camera and 8 Megapixel sensor on the front to shoot a selfie photo. Other features found on this phone include large Li-Ion 3410 mAh Battery, Dual-SIM support with LTE connection and Android 8.1 (Oreo) platform.
Realme 1 Price In Malaysia
Realme 1 is officially announced in India and costs starting INR 8,990 to INR 13,990. Currently, there is no information about Realme 1 release date and official price in Malaysia.
Realme 1 Price In Malaysia |
|---|
| Model | Price |
|---|
| Realme 1 – 32GB | [aPrice] (Expected) |
| Realme 1 – 64GB | RM749 (Expected) |
| Realme 1 – 128GB | RM899 (Expected) |
| Price By Country |
|---|
| Singapore | About [sPrice] |
| United States (USA) | About [usPrice] |
United Kingdom (UK) | About [ukPrice] |
Realme 1 Specifications |
|---|
| General |
|---|
| Platform | Android 8.1 (Oreo) |
| Chipset | Mediatek MT6771 Helio P60 |
| CPU | Quad-Core 2.0 GHz Cortex-A73 & Quad-Core 2.0 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Mali-G72 MP3 |
| UI / ROM | ColorOS 5.0 |
| Announced Date | May 2018 |
| Release Date | Coming Soon – Malaysia |
| Competitors | [compare] |
| Coverage |
|---|
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G Network | LTE band 1(2100), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 8(900), 34(2000), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| SIM / Version | Dual SIM (Nano-SIM) |
| Design |
|---|
| Type | Smartphone |
| Body | – |
| Dimensions | 156 x 75.3 x 7.8 mm |
| Weight | 155 g |
| Scanner | – |
| Color | - ██ – Diamond Black
- ██ – Moonlight Silver
- ██ – Solar Red
|
| Others | – |
| Display |
|---|
| Type | IPS LCD Display, 16M colors |
| Resolution | 1080 x 2160 pixels (FHD+), 18:9 Screen Ratio, 402 PPI Pixel Density |
| Size | 6.0 inches |
| Touchscreen | Capacitive Touchscreen, Multitouch |
| Protection | – |
| Others | – |
|
| Multimedia |
|---|
| Audio Jack | Yes |
| Radio | Yes |
| Music Player | Yes |
| Others | – |
| Memory |
|---|
| Memory | - 128 GB With 6 GB RAM
- 64 GB With 4 GB RAM
- 32 GB With 3 GB RAM
|
| Expansion Slot | microSD, 256 GB (Max) |
| Connectivity |
|---|
| Internet Data | - HSPA (42.2 Mbps DL / 5.76 Mbps UL)
- LTE-A Cat13 (600 Mbps DL / 100 Mbps UL)
|
| WIFI | Yes |
| NFC | – |
| USB | Yes, microUSB v2.0 |
| Bluetooth | Yes |
| Infrared | – |
| Camera |
|---|
| Main Camera | 13 Megapixel (F1.8) |
| Sensor | – |
| Flash | LED Flash |
| Focus | Touch Focus, Phase Detection Auto Focus |
| Features | Geo-Tagging, Face Detection |
| Shooting Modes | Auto, Panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Selfie Camera | 8 Megapixel (F2.2) |
| Features |
|---|
| Battery | - Li-Ion 3410 mAh (Non-removable)
|
| Battery Life | – |
| GPS | A-GPS, GLONASS |
| Sensors | Accelerometer, Proximity, Compas, Gyro |
| Applications | Organizer, Google Search, Maps, Gmail, YouTube, Calendar, Google Now |
| In The Box | – |
| Others | – |
| Telco Plan |
|---|
| Maxis | – |
| Celcom | – |
| UMobile | – |
| DiGi | – |
| Articles |
|---|
|
Latest Realme Mobile Phone
Dimensity 7050
AMOLED 6.7" FHD+
RM1,999
Dimensity 7050
AMOLED 6.7" FHD+
RM1,499
Unisoc Tiger T612
IPS LCD 6.74" FHD+
RM599
Mediatek Helio G88
IPS LCD 6.72" FHD+
RM699