Samsung Galaxy J3 (2018) Overview
Samsung Galaxy J3 (2018) Features
Samsung Galaxy J3 (2018) is a budget smartphone brings small 5.0-inch display with 16:9 screen ratio and 720 x 1280 pixels resolution. For the specs, the phone powered with latest Android 8.0 Oreo with Exynos 7570 Quad CPU and removable Li-Ion 2600 mAh battery. Galaxy J3 (2018) also available with 2 GB RAM, 16GB internal memory and also the external slot for microSD that can be loaded up to 256 GB. For the camera, the phone users use single 8MP camera on the back and for the selfie, the phone offers 5MP sensor.
Samsung Galaxy J3 (2018) Price In Malaysia
Samsung Galaxy J3 (2018) is announced in USA on June 2018. Currently, there is no information about Samsung Galaxy J3 (2018) release date and price in Malaysia.
Samsung Galaxy J3 (2018) Price In Malaysia |
|---|
| Model | Price |
|---|
| Galaxy J3 (2018) | [aPrice] (Expected) |
| Samsung Galaxy J3 (2018) Price By Country |
|---|
| Singapore | About [sPrice] |
| United States (USA) | About [usPrice] |
United Kingdom (UK) | About [ukPrice] |
Samsung Galaxy J3 (2018) Specifications |
|---|
| General |
|---|
| Platform | Android 8.0 (Oreo) |
| Chipset | Exynos 7570 Quad |
| CPU | Quad-Core 1.4 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Mali-T720 |
| UI / ROM | – |
| Announced Date | June 2018 |
| Release Date | Coming Soon – Malaysia |
| Competitors | [compare] |
| Coverage |
|---|
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G Network | LTE |
| SIM / Version | Dual SIM (Nano-SIM) |
| Design |
|---|
| Type | Smartphone |
| Body | – |
| Dimensions | 142.7 x 70.1 x 8.9 mm |
| Weight | 152 g |
| Scanner | – |
| Color | |
| Others | – |
| Display |
|---|
| Type | IPS LCD Display, 16M colors |
| Resolution | 720 x 1280 pixels (HD), 16:9 Screen Ratio, 294 PPI Pixel Density |
| Size | 5.0 inches |
| Touchscreen | Capacitive Touchscreen, Multitouch |
| Protection | – |
| Others | – |
|
| Multimedia |
|---|
| Audio Jack | Yes |
| Radio | Yes |
| Music Player | Yes |
| Others | – |
| Memory |
|---|
| Memory | |
| Expansion Slot | microSD, 256GB (Max) |
| Connectivity |
|---|
| Internet Data | - HSPA (42.2 Mbps DL / 5.76 Mbps UL)
- LTE (150 Mbps DL / 50 Mbps UL)
|
| WIFI | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Hotspot |
| NFC | – |
| USB | microUSB 2.0 |
| Bluetooth | Yes |
| Infrared | – |
| Camera |
|---|
| Main Camera | 8 Megapixel (F1.9) |
| Flash | LED Flash |
| Focus | Touch Focus |
| Features | Geo-Tagging, Face Detection |
| Shooting Modes | Auto, Panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Selfie Camera | 5 Megapixel (F2.2) |
| Features |
|---|
| Battery | - Li-Ion 2600 mAh (Removable)
|
| Battery Life | – |
| GPS | A-GPS |
| Sensors | Accelerometer, Proximity, Compas |
| Applications | Organizer, Google Search, Maps, Gmail, YouTube, Calendar, Google Now |
| In The Box | – |
| Other Features | – |
| Postpaid Plan |
|---|
| Maxis | – |
| Celcom | – |
| UMobile | – |
| DiGi | – |
| Articles |
|---|
|
Latest Samsung Mobile Phone
Mediatek Dimensity 6300
AMOLED 6.7" 1080p
RM899
Exynos 2400e
AMOLED 6.7" 1080p
RM3,299
Mediatek Helio G85
PLS LCD 6.7" 720p
RM449
Snapdragon 8 Gen 3
AMOLED 6.7" 1080p
RM4,999