vivo V11 Specifications |
|---|
| General |
|---|
| Platform | Android 8.1 (Oreo) |
| Chipset | Qualcomm SDM660 Snapdragon 660 |
| CPU | Quad-Core 2.2 GHz Kryo 260 & Quad-Core 1.8 GHz Kryo 260 |
| GPU | Adreno 512 |
| UI / ROM | Funtouch OS 4.5 |
| Announced Date | September 2018 |
| Release Date | 15 September 2018 – Malaysia |
| Competitors | [compare] |
| Coverage |
|---|
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G Network | LTE |
| SIM / Version | Dual SIM (Nano-SIM) |
| Design |
|---|
| Type | Smartphone |
| Body | – |
| Dimensions | 157.9 x 75 x 7.9 mm |
| Weight | 156 g |
| Scanner | Fingerprint (Under-Display) |
| Color | - ██ – Starry Night
- ██ – Nebula
|
| Others | – |
| Display |
|---|
| Type | Super AMOLED Display, 16M colors |
| Resolution | 1080 x 2340 pixels (FHD+), 19.5:9 screen ratio, 402 PPI Pixel Density |
| Size | 6.41 inches |
| Touchscreen | Capacitive Touchscreen, Multitouch |
| Protection | – |
| Others | – |
|
| Multimedia |
|---|
| Audio Jack | Yes |
| Radio | Yes |
| Music Player | Yes |
| Others | – |
| Memory |
|---|
| Memory | |
| Expansion Slot | microSD, 256 GB (Max) |
| Connectivity |
|---|
| Internet Data | - HSPA (42.2 Mbps DL / 5.76 Mbps UL)
- LTE-A
|
| WIFI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, Dual-Band, WiFi Direct, Hotspot |
| NFC | – |
| USB | microUSB 2.0 |
| Bluetooth | Bluetooth 5.0, A2DP, LE, EDR |
| Infrared | – |
| Camera |
|---|
| Main Camera | - Primary : 12 Megapixel (F1.8, 1/2.8″)
- Secondary : 5 Megapixel (F2.4)
|
| Flash | LED Flash |
| Focus | Touch Focus, Dual Pixel PDAF |
| Features | Geo-Tagging, Face Detection |
| Shooting Modes | Ultra HD,PPT,Professional,Slow,Time-Lapse Photography,Camera Filter,Live,Bokeh,HDR,AI Face Beauty,Panorama, Palm capture,Gender detection,Retina Flash,AR Stickers,AI Face Shaping,Time Watermark,AI Selfie Lighting,AI Scene Recognition,Google Lens,AI Portrait Framing |
| Video | 2160p@30fps, 1080p@30fps |
| Selfie Camera | 25 Megapixel (F2.0) |
| Features |
|---|
| Battery | - Li-Po 3400 mAh (Non-removable)
- Fast Battery Charging 18W
|
| Battery Life | – |
| GPS | A-GPS, GLONASS |
| Sensors | Accelerometer, Proximity, Compas |
| Applications | Organizer, Google Search, Maps, Gmail, YouTube, Calendar, Google Now |
| In The Box | - V11 Smartphone
- Earphone
- Documentation
- USB Cable
- USB Power Adapter
- SIM Ejector
- Protective Case
- Protective Film (applied)
|
| Others | – |
| Telco Plan / Promotion |
|---|
| Maxis | – |
| Celcom | – |
| UMobile | – |
| DiGi | – |
| Articles |
|---|
|
[RelatedPost1] |