![]() | ![]() | ![]() |
Lenovo A5 Overview
Lenovo A5 is a budget entry-level smartphone with a 5.45-inch display, 720 x 1440 pixels resolution and 18:9 aspect ratio. The phone is available in Black, Gold, and Rose Gold colors.
Under the hood, it uses low-cost chipset, MediaTek MT6739 with Quad-core 1.5 GHz Cortex-A53CPU coupled with the 16 OR 32GB internal memory and 3 GB RAM. Lenovo A5 packed with ZUI 3.9 based on Android 8.0 Oreo. On the back of the phone has single camera 13 Megapixel F2.0 and for the selfie, it uses an 8 Megapixel sensor with F2.0 aperture.
Lenovo A5 Price in Malaysia is expected around RM499 for the base model.
Lenovo A5 Price In Malaysia | |
|---|---|
| Model | Price |
| Lenovo A5 – 16GB | [aPrice] (Expected) |
| Lenovo A5 – 32GB | RM599 (Expected) |
| Release Date | Coming Soon |
Lenovo A5 Specifications | |
|---|---|
| General | |
| Platform | Android 8.0 (Oreo) |
| Chipset | Mediatek MT6739 (28 nm) |
| CPU | Quad-Core 1.5 GHz Cortex-A53 |
| GPU | PowerVR GE8100 |
| UI / ROM | ZUI 3.9 |
| Announced Date | June, 2018 |
| Release Date | Coming Soon – Malaysia |
| Competitors | [compare] |
| Coverage | |
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G Network | LTE |
| SIM / Version | Dual Nano-SIM |
| Design | |
| Type | Smartphone |
| Body | – |
| Dimensions | 146.2 x 70.9 x 9.8 mm |
| Weight | 160 g |
| Scanner | Fingerprint Scanner (Rear Mounted) |
| Color |
|
| Others | – |
| Display | |
| Type | IPS Display, 16M colors |
| Resolution | 720 x 1440 pixels (HD+), 18:9 Aspect Ratio, 295 PPI Pixel Density |
| Size | 5.45 inches |
| Touchscreen | Capacitive Touchscreen, Multitouch |
| Protection | – |
| Others | – |
| Multimedia | |
| Audio Jack | Yes |
| Radio | Yes |
| Music Player | Yes |
| Others | – |
| Memory | |
| Memory Variants |
|
| Expansion Slot | microSD, 256 GB (Max) |
| Connectivity | |
| Internet Data |
|
| WIFI | Wi-Fi 802.11 b/g/n/ac, WiFi Direct, hotspot |
| NFC | – |
| USB | microUSB 2.0 |
| Bluetooth | Bluetooth 4.2, A2DP, LE |
| Infrared | – |
| Camera | |
| Main Camera |
|
| Flash | LED Flash |
| Focus | Auto-Focus |
| Features | Geo-Tagging, Face Detection |
| Shooting Modes | HDR, Panorama |
| Video | 720p@30fps |
| Selfie Camera |
|
| Features | |
| Battery |
|
| Battery Life | – |
| GPS | A-GPS, GLONASS, BDS |
| Sensors | Accelerometer, Proximity, Compass |
| Applications | Organizer, Google Search, Maps, Gmail, YouTube, Calendar, Google Now |
| In The Box | – |
| Others | – |
| Telco Plan | |
| Maxis | – |
| Celcom | – |
| UMobile | – |
| DiGi | – |
| Articles | |
| [RelatedPost1] | |






