![]() | ![]() | ![]() |
Lenovo Z5s Overview
Lenovo Z5s is a mid-range smartphone with a triple camera on the back and large eyedrop display. The phone comes with 6.3-inch display with Full HD+ resolution. On the display, there is eyedrop notch placed by 16 MP camera to take a selfie and for face recognition system.
It brings the triple camera on the back with 16 MP, 8 MP and 5 MP sensor. Under the hood, it uses Snapdragon 710 chipset with octa-core CPU and Adreno 616 GPU with three memory combinations which are 4GB/64GB, 6GB/64GB, and 6GB/128 GB.
Lenovo Z5s available in China for CNY1,398 for the base 4GB/64 GB model. Lenovo Z5s price in Malaysia expected from RM999.
Lenovo Z5s Price In Malaysia | |
|---|---|
| Model | Price |
| Lenovo Z5s – 64GB | [aPrice] (Expected) |
| Lenovo Z5s – 128GB | RM1099 (Expected) |
| Release Date | Coming Soon |
Lenovo Z5s Specifications | |
|---|---|
| General | |
| Platform | Android 9.0 (Pie) |
| Chipset | Qualcomm SDM710 Snapdragon 710 (10 nm) |
| CPU | Octa-core 2.2 GHz Kryo 260 |
| GPU | Adreno 616 |
| UI / ROM | ZUI 10 |
| Announced Date | December, 2018 |
| Release Date | Coming Soon |
| Competitors | [compare] |
| Coverage | |
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G Network | LTE B1(2100), B3(1800), B4(1700/2100), B5(850), B7(2600), B8(900), B34(2000), B38(2600), B39(1900), B40(2300), B41(2500) |
| LTE Network Compatibility |
|
| The phone are fully compatible with all LTE network in Malaysia | |
| 4G+ / LTE-A Support | Yes |
| SIM / Version | Dual Nano-SIM |
| Design | |
| Type | Smartphone |
| Body | – |
| Dimensions | 156.7 x 74.5 x 7.9 mm |
| Weight | 172 g |
| Scanner | Fingerprint Scanner (Rear Mounted) |
| Color |
|
| Others | – |
| Display | |
| Type | LTPS IPS LCD Display, 16M colors |
| Resolution | 1080 x 2340 pixels (FHD+), 19.5:9 Aspect Ratio, 409 PPI Pixel Density |
| Size | 6.3 inches |
| Touchscreen | Capacitive Touchscreen, Multitouch |
| Protection | Corning Gorilla Glass |
| Others | – |
| Multimedia | |
| Audio Jack | Yes |
| Radio | – |
| Music Player | Yes |
| Others | – |
| Memory | |
| Memory Variants |
|
| Expansion Slot | – |
| Connectivity | |
| Internet Data |
|
| WIFI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| NFC | – |
| USB | Type-C 1.0 |
| Bluetooth | Bluetooth 5.0, A2DP, LE |
| Infrared | – |
| Camera | |
| Main Camera |
|
| Flash | Dual LED Flash |
| Focus | PDAF |
| Features | Geo-Tagging, Face Detection, 2x Optical Zoom |
| Shooting Modes | HDR, Panorama |
| Video | 2160p@30fps, 1080p@30fps |
| Selfie Camera |
|
| Features | |
| Battery |
|
| Battery Life | – |
| GPS | A-GPS |
| Sensors | Accelerometer, Proximity, Compass, Gyro |
| Applications | Organizer, Google Search, Maps, Gmail, YouTube, Calendar, Google Now |
| In The Box | – |
| Others | – |
| Telco Plan | |
| Maxis | – |
| Celcom | – |
| UMobile | – |
| DiGi | – |
| Articles | |
| [RelatedPost1] | |






