vivo V15 Pro Specifications |
|---|
| General |
|---|
| Platform | Android 9.0 (Pie) |
| Chipset | Qualcomm SDM675 Snapdragon 675 (11 nm) |
| CPU | 2-Core 2.0 GHz Kryo 460 Gold & 6-Core 1.7 GHz Kryo 460 Silver) |
| GPU | Adreno 612 |
| UI / ROM | – |
| Announced Date | 2019, February |
| Release Date | 26 February 2019 – Malaysia |
| Competitors | [compare] |
| Coverage |
|---|
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G Network | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800) |
| 4G+ / LTE-A | Yes |
| SIM | Dual Nano SIM |
| Design |
|---|
| Type | Smartphone |
| Body / Material | – |
| Dimensions | 157.3 x 74.7 x 8.2 mm |
| Weight | 185 g |
| Scanner | Fingerprint (Under Display) |
| Color | - ███ – Coral Red
- ███ – Topaz Blue
|
| Others | – |
| Display |
|---|
| Type | Super AMOLED Display, 16M colors |
| Resolution | 1080 x 2316 pixels (FHD+), 400 PPI Pixel Density |
| Size | 6.39 inches |
| Touchscreen | Capacitive Touchscreen, Multitouch |
| Protection | – |
| Others | – |
|
| Multimedia |
|---|
| Audio Jack | Yes |
| Radio | Yes |
| Music Player | Yes |
| Others | – |
| Memory |
|---|
| Memory Variants | - 128 GB With 6 GB RAM
- 128 GB With 8 GB RAM
|
| Expansion Slot | microSD, 512 GB (Max) |
| Connectivity |
|---|
| Internet Data | - HSPA (42.2 Mbps DL / 5.76 Mbps UL)
- LTE-A
|
| WIFI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, WiFi Direct, hotspot |
| NFC | – |
| USB | microUSB 2.0 |
| Bluetooth | Bluetooth 5.0, A2DP, LE, EDR |
| Infrared | – |
| Camera |
|---|
| Main Camera | - 48 Megapixel (F1.8, 1/2″, 0.8µm)
- 8 Megapixel (13mm)
- 5 Megapixel (F2.4)
|
| Flash | LED Flash |
| Focus | PDAF |
| Features | Geo-Tagging, Face Detection |
| Shooting Modes | HDR, Panorama |
| Video | 2160p@30fps, 1080p@30fps |
| Selfie Camera | - 32 Megapixel – Pop-Up Camera
|
| Features |
|---|
| Battery | Li-Po 3700 mAh Battery (Non-removable) |
| Battery Life | – |
| GPS | A-GPS, GLONASS |
| Sensors | Accelerometer, Proximity, Compass, Gyro |
| Applications | Organizer, Google Search, Maps, Gmail, YouTube, Calendar, Google Now |
| In The Box | – |
| Others | – |
| Articles |
|---|
| [RelatedPost1] |