![]() | ![]() | ![]() |
Realme 3 Pro Overview
Realme 3 Pro is a mid-range smartphone with a Snapdragon 710 chipset and dual sensor primary camera. It comes with 6.3-inch FHD+ IPS display and rear-mounted fingerprint scanner.
Realme 3 Pro uses 25 Megapixel selfie camera while at the back, it uses dual 16MP and 5MP lens to take the photo. The phone also packs with Li-Po 4045 mAh battery with fast charging 20W (VOOC 3.0) support, up to 6 GB RAM and up to 128 GB internal memory.
Realme 3 Pro is available in Carbon Gray and Nitro Blue colors. In Malaysia, the phone is available starting RM899 for the base 64GB/4GB RAM model.
Realme 3 Pro Price In Malaysia | |
|---|---|
| Model | Price |
| Realme 3 Pro – 4GB / 64GB | [aPrice] (RRP) |
| Realme 3 Pro – 6GB / 64GB | N/A |
| Realme 3 Pro – 6GB / 128GB | RM1099 (RRP) |
| Release Date | 15 May 2019 |
Realme 3 Pro Specifications | |
|---|---|
| General | |
| Platform | Android 9.0 (Pie) |
| Chipset | Qualcomm SDM710 Snapdragon 710 (10 nm) |
| CPU | 2-Core 2.2 GHz Kryo 360 Gold & 6-Core 1.7 GHz Kryo 360 Silve |
| GPU | Adreno 616 |
| UI / ROM | ColorOS 6 |
| Announced Date | 2019, April |
| Release Date | 15 May 2019 – Malaysia |
| Competitors | [compare] |
| Coverage | |
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G Network | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 8(900), 38(2600), 40(2300), 41(2500) |
| 5G Network | – |
| SIM | Dual Nano SIM |
| Design | |
| Type | Smartphone |
| Body / Material | – |
| Dimensions | 156.8 x 74.2 x 8.3 mm |
| Weight | 172 g |
| Scanner | Fingerprint (Rear Mounted) |
| Color |
|
| Others | – |
| Display | |
| Type | IPS LCD Display, 16M colors |
| Resolution | 1080 x 2340 pixels (FHD+), 19.5:9 Aspect Ratio, 409 PPI Pixel Density |
| Size | 6.3 inches |
| Touchscreen | Capacitive Touchscreen, Multitouch |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
| Others | – |
| Multimedia | |
| Audio Jack | Yes |
| Radio | Yes |
| Music Player | Yes |
| Others | – |
| Memory | |
| Memory Variants |
|
| Expansion Slot | microSD, 256 GB (Max) |
| Connectivity | |
| Data Speed |
|
| WIFI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, WiFi Direct, hotspot |
| NFC | – |
| USB | microUSB 2.0 |
| Bluetooth | Bluetooth 5.0, A2DP, LE |
| Infrared | – |
| Camera | |
| Main Camera |
|
| Flash | LED Flash |
| Focus | Dual Pixel PDAF |
| Features | Geo-Tagging, Face Detection |
| Shooting Modes | HDR, Panorama |
| Video | 2160p@30fps, 1080p@30/120fps, 720p@960fps |
| Selfie Camera | 16 Megapixel (F2.0, 1/2.8″, 0.8µm) |
| Features | |
| Battery |
|
| Battery Life | – |
| GPS | A-GPS, GLONASS |
| Sensors | Accelerometer, Proximity, Compass, Gyro |
| In The Box | – |
| Others | – |
| Articles | |
| [RelatedPost1] | |






