![]() | ![]() | ![]() |
Motorola Moto G8 Play Overview
Motorola Moto G8 Play come with a 6.2” LCD display and 720 x 1,520px resolution. On the screen eyedrop notch, there is an 8MP selfie camera with HDR support and 1080p@30fps video recorder.
On the back, it has a triple camera with 13MP main, 8MP ultrawide lens and 2MP depth sensing. The phone also powered by a MediaTek Helio P70M chipset, 32GB internal space, and 2GB RAM.
The phone runs Android 9 Pie and packed with a Non-removable Li-Po 4000 mAh battery. Motorola Moto G8 Play price in Malaysia is expected around RM799.
Motorola Moto G8 Play Price In Malaysia | |
|---|---|
| Model | Price |
| Motorola Moto G8 Play – 2GB / 32GB | [aPrice] (Expected) |
| Release Date | Coming Soon |
| Pre-Order | – |
| Warranty | – |
Motorola Moto G8 Play Specifications | |
|---|---|
| General | |
| Platform | Android 9.0 (Pie) |
| Chipset | Mediatek MT6771 Helio P70M (12nm) |
| CPU | Octa-Core CPU |
| GPU | Mali-G72 MP3 |
| UI / ROM | – |
| Announced Date | October 2019 |
| Release Date | Coming Soon – Malaysia |
| Competitors | [compare] |
| Coverage | |
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G Network | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 28(700), 66(1700/2100) |
| 5G Network | – |
| SIM | Dual Nano SIM |
| Design | |
| Type | Smartphone |
| Body / Material | – |
| Dimensions | 157.6 x 75.4 x 9 mm |
| Weight | 183.6 g |
| Scanner | Fingerprint (Rear-Mounted) |
| Color |
|
| Others | – |
| Display | |
| Type | IPS LCD Display, 16M colors |
| Resolution | 720 x 1520 pixels (HD+), 19:9 Ratio, 270 PPI Pixel Density |
| Size | 6.2 inches |
| Touchscreen | Capacitive Touchscreen, Multitouch |
| Protection | – |
| Others | – |
| Multimedia | |
| Audio Jack | Yes |
| Radio | Yes |
| Music Player | Yes |
| Others | – |
| Memory | |
| Memory Variants |
|
| Expansion Slot | microSD, 512 GB (Max) |
| Connectivity | |
| Data Speed |
|
| WIFI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, Hotspot |
| NFC | – |
| USB | microUSB 2.0 |
| Bluetooth | Bluetooth 4.2, A2DP, LE |
| Infrared | – |
| Camera | |
| Main Camera |
|
| Flash | LED Flash |
| Focus | PDAF |
| Features | Geo-Tagging |
| Shooting Modes | HDR, Panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Selfie Camera |
|
| Features | |
| Battery |
|
| Battery Life | – |
| GPS | A-GPS, GLONASS, GALILEO, LPP, SUPL |
| Sensors | Accelerometer, Proximity, Compass, Gyro |
| In The Box | – |
| Others | – |
| Articles | |
| [RelatedPost1] | |






