Realme Narzo 30A Overview
Realme Narzo 30A is a budget phone with a 6.5-inch display and 720 x 1,600px resolution. On top of the display has an 8MP camera to take selfie photos. For the main shooter, the phone uses a dual-camera setup on the back with a 13MP main sensor and a 2MP depth sensor.
Under the hood, Realme Narzo 30A is powered by MediaTek Helio G85 (12nm) chipset with two memory configurations which are 3/32GB and 4/64GB. The phone also runs on Realme UI based on Android 10. Realme Narzo 30A is available in Malaysia for RM599 for the 64GB model.
Realme Narzo 30A Price In Malaysia |
|---|
| Model | Price |
|---|
| Realme Narzo 30A – 4GB / 64GB | [aPrice] (RRP) |
| Announced Date | February 2021 |
| Release Date | 4 April 2021 |
| Pre-Order | – |
| Warranty | 1 Year |
Realme Narzo 30A Specifications |
|---|
| General |
|---|
| Platform | Android 10 |
| Chipset | MediaTek Helio G85 (12nm) |
| CPU | Octa-Core CPU |
| GPU | Mali-G52 MC2 |
| UI / ROM | Realme UI |
| Competitors | [compare] |
| Coverage |
|---|
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G Network | 4G Bands 1, 3, 5, 8, 38, 40, 41 |
| 5G Network | – |
| SIM | Dual Nano SIM |
| Design |
|---|
| Type | Smartphone |
| Body / Material | - Front : Glass
- Back : –
- Frame : –
|
| Dimensions | 164.5 x 75.9 x 9.8 mm |
| Weight | 205 g |
| Scanner | Fingerprint (Side Mounted) |
| Color | - ███ – Laser Black
- ███ – Laser Blue
|
| Durability | – |
| Display |
|---|
| Type | IPS LCD Display |
| Resolution | 720 x 1600 pixels (HD+), 20:9 ratio, 270 PPI Pixel Density |
| Size | 6.5 inches |
| Touchscreen | Capacitive Touchscreen, Multitouch |
| Protection | – |
| Others | - 470 nits (typ) Brightness
|
|
| Multimedia |
|---|
| Audio Jack | Yes |
| Radio | – |
| Speakers | Yes |
| Others | – |
| Memory |
|---|
| Memory | - 32 GB With 3 GB RAM
- 64 GB With 4 GB RAM
|
| Type | eMMC 5.1 |
| Expansion Slot | microSDXC |
| Connectivity |
|---|
| Data Speed | - HSPA (42.2 Mbps DL / 5.76 Mbps UL)
- LTE-A
|
| WIFI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| NFC | – |
| USB | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
| Bluetooth | Bluetooth 5.0, A2DP, LE |
| Infrared | – |
| Camera |
|---|
| Main Camera | - 13 Megapixel (F2.2, 26mm, 1/3.06″, 1.12µm, PDAF) – Primary
- 2 Megapixel (F2.4) – Depth
|
| Flash | LED Flash |
| Features | |
| Video | 1080p@30fps |
| Selfie Camera | 8 Megapixel (F2.0, 26mm, 1/4″, 1.12µm) |
| Features |
|---|
| Battery | - Li-Po 6000 mAh (Non-Removable)
- Fast Charging 18W
|
| Battery Life | – |
| GPS | A-GPS, GLONASS |
| Sensors | Accelerometer, Proximity, Compass |
| In The Box | – |
| Others | – |
Latest Realme Mobile Phone
Dimensity 7050
AMOLED 6.7" FHD+
RM1,999
Dimensity 7050
AMOLED 6.7" FHD+
RM1,499
Unisoc Tiger T612
IPS LCD 6.74" FHD+
RM599
Mediatek Helio G88
IPS LCD 6.72" FHD+
RM699