vivo Pad2 Price In Malaysia
The vivo Pad2 price in Malaysia is about RM1599. It is offered in Gray, Blue, and Violet colors. The tablet comes with a 12.1-inch IPS display and 1968 x 2800 pixels resolution. The tablet is powered by Mediatek Dimensity 9000 chipset, up to 12GB RAM, and 512GB internal storage.
For the camera, vivo Pad2 is equipped with a dual camera setup with 13MP main sensors and 2MP macro sensor on the back. For selfies, it is available with an 8MP sensor. Other features available included Li-Po 10000 mAh battery and running on OriginOS 3 based on Android 13.
vivo Pad2 Specifications |
|---|
| Availability |
|---|
| Announced | 20 April 2023 |
| Release Date | Coming Soon (Malaysia) |
| Pre-Order | – |
| Warranty | – |
| Price | RM1599 (128GB /8GB) Expected |
| General |
|---|
| Platform | Android 13 |
| Chipset | Mediatek MT6983 Dimensity 9000 (4 nm) |
| CPU | Octa-Core CPU |
| GPU | Mali-G710 MC10 |
| UI / ROM | OriginOS 3 |
| Coverage |
|---|
| 2G Network | – |
| 3G Network | – |
| 4G Network | – |
| 5G Network | – |
| SIM | – |
| Design |
|---|
| Type | Tablet |
| Body / Material | - Front : Glass
- Back : Aluminum
- Frame : Aluminum
|
| Dimensions | 266 x 191.6 x 6.6 mm |
| Weight | 585 g |
| Scanner | – |
| Color | - ███ – Gray
- ███ – Blue
- ███ – Violet
|
| Durability | – |
| Others | – |
| Display |
|---|
| Type | IPS LCD Display |
| Resolution | 1968 x 2800 pixels, 284 PPI Pixel Density |
| Size | 12.1 inches |
| Protection | – |
| Others | - 1B colors
- 144Hz Refresh Rate
- HDR10 Support
- 600 nits Brightness
|
|
| Multimedia |
|---|
| Audio Jack | – |
| Radio | – |
| Speakers | Yes |
| Others | – |
| Memory |
|---|
| Memory | - 128GB / 8GB RAM
- 256GB / 8GB RAM
- 256GB / 12GB RAM
- 512GB / 12GB RAM
|
| Type | UFS 3.1 |
| Expansion Slot | – |
| Connectivity |
|---|
| Data Speed | – |
| WIFI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct |
| NFC | Yes |
| USB | USB Type-C 3.2, OTG, DisplayPort, magnetic connector |
| Bluetooth | Bluetooth 5.3, A2DP, LE |
| Infrared | – |
| GPS | Yes |
| Camera |
|---|
| Main Camera | - 13 Megapixel (F2.2, 21mm, 112˚, 1.12µm, AF) Primary
- 2 Megapixel (F2.4) Macro
|
| Features | |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30fps |
| Selfie Camera | 8 Megapixel (F2.0, 1/4.0″, 1.12µm) |
| Features |
|---|
| Battery | - Li-Po 10000 mAh (Non-Removable)
- 44W Wired Charging
|
| Battery Life | – |
| Charging Time | – |
| Sensors | Accelerometer, Proximity, Compass, Gyro |
| In The Box | – |
| Others | – |
| Competitors |
|---|
| vivo Pad2 RM1,599 IPS LCD 12.1" 1968p Dimensity 9000 |
|
Latest Vivo Mobile Phone
Snapdragon 782G
IPS LCD 6.64 FHD+
RM1,299
Snapdragon 695 5G
IPS LCD 6.64 FHD+
RM999
Dimensity 7200
AMOLED 6.78" FHD+
RM1,799
Mediatek Helio G99
AMOLED 6.62" FHD+
RM1,299