| General | Platform | Android 4.2.2 Jelly Bean |
| Processor | Quad-core 2.26 GHz Krait 400 |
| Cipset | Qualcomm MSM8974 Snapdragon 800 |
| GPU | Adreno 330 |
| Date Announced | 2013, October |
| Price | Latest LG Price in Malaysia |
| Coverage | GSM Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| UMTS Network | HSDPA 850 / 1900 / 2100 |
| LTE Network | LTE 850 / 1800 LTE-A |
| SIM | Single SIM (Micro SIM) |
| Design | Type | Phablet |
| Design | Candybar |
| Dimensions | 160.5 x 81.6 x 8.7 mm |
| Weight | 177 g |
| QWERTY | – |
| Others | Self-healing coating on the back |
| Display | Technology | Curved P-OLED, 16M colors, 245 PPI |
| Resolution | 720 x 1280 pixels |
| Size | 6.0 inches |
| Touchscreen | Capacitive Touchscreen, Multitouch |
| Protection | – |
| Others | – |
| Multimedia | 3.5mm Audio Jack | Yes |
| Radio | Yes |
| Music Player | Yes |
| Sound Format | MP3/eAAC+/WMA/WAV |
| Video Format | MP4/H.263/H.264/WMV |
| Streaming | Yes |
| TV Tunner | – |
| Editor | Photo/Video/Document |
| Others | Dolby mobile sound |
| Memory | Built-in Storage | 32 GB |
| Card Slot | – |
| System Memory | 2 GB RAM |
| Connectivity | GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Data Speed | HSDPA, HSUPA, LTE |
| WIFI | Yes |
| NFC | Yes |
| USB | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Infrared | – |
| TV-Out | – |
| Camera | Camera | 13 Megapixel |
| Resolution | 4128 x 3096 pixels |
| Flash | LED Flash |
| Focus | Autofocus, touch focus |
| Features | Geo-tagging, face and smile detection, Simultaneous video and image recording, HDR |
| Video | 1080p@60fps |
| Front Camera | 2.1 Megapixel |
| Features | Battery | Li-Po 3500 mAh |
| Colors | Titan silver |
| GPS | A-GPS |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Applications | Organizer, Google Search, Maps, Gmail, YouTube, Calendar |
| Others | – |