| General | Platform | Android 4.4 KitKat |
| Processor | Quad-core 2.3 GHz Krait 400 |
| Cipset | Qualcomm MSM8974 Snapdragon 800 |
| GPU | Adreno 330 |
| Date Announced | 2013, October |
| Price | Latest LG Price in Malaysia |
| Coverage | GSM Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| UMTS Network | HSDPA 850 / 900 / 1700 / 1900 / 2100 |
| LTE Network | LTE 800 / 850 / 900 / 1800 / 2100 / 2600 |
| SIM | Single SIM (Micro SIM) |
| Design | Type | Smartphone |
| Design | Candybar |
| Dimensions | 137.9 x 69.2 x 8.6 mm |
| Weight | 130 g |
| QWERTY | – |
| Others | – |
| Display | Technology | True HD IPS Plus, 16M colors, 445 PPI |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels |
| Size | 4.95 inches |
| Touchscreen | Capacitive Touchscreen, Multitouch |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
| Others | – |
| Multimedia | 3.5mm Audio Jack | Yes |
| Radio | – |
| Music Player | Yes |
| Sound Format | MP3/eAAC+/WMA/WAV |
| Video Format | MP4/H.263/H.264/WMV |
| Streaming | Yes |
| TV Tunner | – |
| Editor | Photo/Video/Document |
| Others | – |
| Memory | Built-in Storage | 16/32 GB |
| Card Slot | – |
| System Memory | 2 GB RAM |
| Connectivity | GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Data Speed | DC-HSDPA, HSDPA, HSUPA, LTE |
| WIFI | Yes |
| NFC | Yes |
| USB | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Infrared | – |
| TV-Out | Yes |
| Camera | Camera | 8 Megapixel |
| Resolution | 3264 x 2448 pixels |
| Flash | LED Flash |
| Focus | Autofocus, touch focus |
| Features | Geo-tagging, face and smile detection, face detection, photo sphere |
| Video | 1080p@30fps |
| Front Camera | 1.3 Megapixel |
| Features | Battery | Li-Po 2300 mAh |
| Colors | Black, White |
| GPS | A-GPS |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
| Applications | Organizer, Google Search, Maps, Gmail, YouTube, Calendar |
| Others | Wireless charging |