| General | Platform | Android 4.4.2 (KitKat) |
| Processor | Quad-core 1.2 GHz Cortex-A7 |
| Cipset | Qualcomm MSM8226 Snapdragon 400 |
| GPU | Adreno 305 |
| Date Announced | 2014, February |
| Price | Latest LG Price in Malaysia |
| Coverage | GSM Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| UMTS Network | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| LTE Network | LTE 800 / 900 / 1800 / 2100 / 2600 |
| Version/SIM | Single SIM (Micro SIM) |
| Design | Type | Smartphone |
| Design | Candybar |
| Dimensions | 129.6 x 66 x 9.8 mm |
| Weight | 121 g |
| QWERTY | – |
| Others | – |
| Display | Technology | IPS LCD, 16M colors, 234 PPI Pixel Density |
| Resolution | 540 x 960 pixels |
| Size | 4.7 inches |
| Touchscreen | Capacitive Touchscreen, Multitouch |
| Protection | Corning Gorilla Glass 2 |
| Others | – |
| Multimedia | 3.5mm Audio Jack | Yes |
| Radio | Yes |
| Music Player | Yes |
| Sound Format | MP3/WMA/WAV/eAAC+/FlAC |
| Video Format | DivX/XviD/MP4/WMV/H.263/H.264 |
| Streaming | Yes |
| TV Tunner | – |
| Editor | Audio/video/Document |
| Others | – |
| Memory | Built-in Storage | 8 GB |
| Card Slot | microSD, up to 32 GB |
| System Memory | 1 GB RAM |
| Connectivity | GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Data Speed | HSDPA, HSUPA |
| WIFI | Yes |
| NFC | Yes |
| USB | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Infrared | Yes |
| TV-Out | – |
| Camera | Camera | 8 Megapixel |
| Resolution | 3264 x 2448 pixels |
| Flash | LED flash |
| Focus | Autofocus |
| Features | Geo-tagging, face detection, panorama, HDR |
| Video | 1080p |
| Front Camera | 1.3 Megapixel |
| Features | Battery | Li-Ion 2440 mAh |
| Colors | Titan Black, Lunar White, Red, Gold |
| GPS | A-GPS |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
| Applications | Organizer, Google Search, Maps, Gmail, YouTube, Calendar, Google Talk |
| Others | – |