| General | Platform | Android 4.2 Jellybean |
| Processor | Dual-core 1.3 GHz |
| Cipset | – |
| GPU | Mali-400MP |
| Date Announced | 2014 |
| Price | Latest Ninetology Price in Malaysia |
| Coverage | GSM Network | GSM 900 / 1800 |
| UMTS Network | HSDPA 900 / 2100 |
| LTE Network | – |
| Version/SIM | Dual SIM |
| Design | Type | Smartphone |
| Design | Candybar |
| Dimensions | 146 x 70.6 x 9.3 mm |
| Weight | – |
| QWERTY | – |
| Others | – |
| Display | Technology | 16M colors |
| Resolution | 854 x 480 pixels |
| Size | 5.0 inches |
| Touchscreen | Capacitive Touchscreen, Multitouch |
| Protection | – |
| Others | – |
| Multimedia | 3.5mm Audio Jack | Yes |
| Radio | Yes |
| Music Player | Yes |
| Sound Format | MP3/eAAC+/WMA/WAV |
| Video Format | MP4/H.263/H.264/WMV |
| Streaming | Yes |
| TV Tunner | – |
| Editor | Audio/video/Document |
| Others | – |
| Memory | Built-in Storage | 4 GB |
| Card Slot | microSD, up to 32 GB |
| System Memory | 512 MB RAM |
| Connectivity | GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Data Speed | HSDPA, HSUPA |
| WIFI | Yes |
| NFC | – |
| USB | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Infrared | – |
| TV-Out | – |
| Camera | Camera | 5 Megapixel |
| Resolution | – |
| Flash | – |
| Focus | – |
| Features | Face Detection, Fixed Focus, LED Light Supplement |
| Video | Yes |
| Front Camera | 0.3 Megapixel |
| Features | Battery | Li-ion 2000mAh |
| Colors | Black, Gray |
| GPS | A-GPS |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
| Applications | Organizer, Google Search, Maps, Gmail, YouTube, Calendar, Google Talk |
| Others | – |