| General | Platform | Android OS (Customized) |
| Processor | Dual-core 1.5 GHz |
| Cipset | – |
| GPU | – |
| Date Announced | 2013, September |
| Price | Latest Amazon Price in Malaysia |
| Coverage | GSM Network | – |
| UMTS Network | – |
| LTE Network | – |
| Version/SIM | – |
| Design | Type | Tablet |
| Design | Tablet |
| Dimensions | 191 x 128 x 10.6 mm |
| Weight | 345 g |
| QWERTY | – |
| Others | – |
| Display | Technology | IPS LCD, 16M colors, 216 PPI Pixel Density |
| Resolution | 800 x 1280 pixels |
| Size | 7.0 inches |
| Touchscreen | Capacitive Touchscreen, Multitouch |
| Protection | – |
| Others | – |
| Multimedia | 3.5mm Audio Jack | Yes |
| Radio | – |
| Music Player | Yes |
| Sound Format | MP3/eAAC+/WMA/WAV |
| Video Format | MP4/H.263/H.264/WMV |
| Streaming | Yes |
| TV Tunner | – |
| Editor | Audio/video/Document |
| Others | – |
| Memory | Built-in Storage | 8/16 GB |
| Card Slot | – |
| System Memory | 1 GB RAM |
| Connectivity | GPRS | – |
| EDGE | – |
| Data Speed | – |
| WIFI | Yes |
| NFC | – |
| USB | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Infrared | – |
| TV-Out | – |
| Camera | Camera | – |
| Resolution | – |
| Flash | – |
| Focus | – |
| Features | – |
| Video | – |
| Front Camera | – |
| Features | Battery | Li-Ion battery |
| Colors | Black |
| GPS | – |
| Sensors | Accelerometer, gyro, compass |
| Applications | Organizer |
| Others | – |