| General | Platform | Windows 8.1 |
| Processor | Quad core 1.8 GHz |
| Cipset | Intel Atom Bay Trail-T |
| GPU | – |
| Date Announced | 2013, October |
| Price | Latest Dell Price in Malaysia |
| Coverage | GSM Network | – |
| UMTS Network | – |
| LTE Network | – |
| Version/SIM | – |
| Design | Type | Tablet |
| Design | Tablet |
| Dimensions | 216 x 130 x 9 mm |
| Weight | 394 g |
| QWERTY | – |
| Others | – |
| Display | Technology | IPS LCD, 16M colors, 189 PPI Pixel Density |
| Resolution | 800 x 1280 pixels |
| Size | 8.0 inches |
| Touchscreen | Capacitive Touchscreen, Multitouch |
| Protection | – |
| Others | – |
| Multimedia | 3.5mm Audio Jack | Yes |
| Radio | – |
| Music Player | Yes |
| Sound Format | MP3/eAAC+/WMA/WAV |
| Video Format | MP4/H.263/H.264/WMV |
| Streaming | Yes |
| TV Tunner | – |
| Editor | Audio/video/Document |
| Others | – |
| Memory | Built-in Storage | 32/64 GB |
| Card Slot | microSD, up to 32 GB |
| System Memory | 2 GB RAM |
| Connectivity | GPRS | – |
| EDGE | – |
| Data Speed | – |
| WIFI | Yes |
| NFC | – |
| USB | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Infrared | – |
| TV-Out | – |
| Camera | Camera | 5 Megapixel |
| Resolution | 2592 x 1944 pixels |
| Flash | – |
| Focus | – |
| Features | Geo-tagging |
| Video | Yes |
| Front Camera | Yes |
| Features | Battery | Li-Ion 4830 mAh |
| Colors | Black, Red |
| GPS | Yes |
| Sensors | Accelerometer, gyro, compass |
| Applications | Organizer |
| Others | – |