| General | Platform | Android 4.4.2 (KitKat) |
| Processor | Dual-core 1.2 GHz |
| Cipset | Intel Atom Z2520 |
| GPU | PowerVR SGX544MP2 |
| Date Announced | 2014, June |
| Price | Latest Asus Price in Malaysia |
| Coverage | GSM Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| UMTS Network | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| LTE Network | – |
| Version/SIM | Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
| Design | Type | Smartphone |
| Design | Candybar |
| Dimensions | 136.8 x 67.9 x 6.2-11.3 |
| Weight | 134 g |
| QWERTY | – |
| Others | – |
| Display | Technology | IPS LCD, 16M colors, 218 PPI |
| Resolution | 480 x 854 pixels |
| Size | 4.5 inches |
| Touchscreen | Capacitive Touchscreen, Multitouch |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
| Others | – |
| Multimedia | 3.5mm Audio Jack | Yes |
| Radio | – |
| Music Player | Yes |
| Sound Format | MP3/WMA/WAV/eAAC+/FlAC |
| Video Format | DivX/XviD/MP4/WMV/H.263/H.264 |
| Streaming | Yes |
| TV Tunner | – |
| Editor | Audio/video/Document |
| Others | – |
| Memory | Built-in Storage | 8 GB |
| Card Slot | microSD, up to 64 GB |
| System Memory | 1 GB RAM |
| Connectivity | GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Data Speed | HSDPA, HSUPA |
| WIFI | Yes |
| NFC | – |
| USB | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Infrared | – |
| TV-Out | – |
| Camera | Camera | 8 Megapixel |
| Resolution | 3264 x 2448 pixels |
| Flash | LED flash |
| Focus | Autofocus |
| Features | – |
| Video | 1080p@30fps |
| Front Camera | Yes |
| Features | Battery | Li-Po 1750 mAh |
| Colors | Charcoal Black, Pearl White, Cherry Red, Sky Blue, Solar Yellow |
| GPS | A-GPS |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
| Applications | Organizer, Google Search, Maps, Gmail, YouTube, Calendar, Google Talk |
| Others | – |