| General | Platform | Android 4.4.2 (KitKat) |
| Processor | Quad-core 1.3 GHz |
| Cipset | – |
| GPU | – |
| Date Announced | 2014, August |
| Price | Latest LG Price in Malaysia |
| Coverage | GSM Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| UMTS Network | HSDPA |
| LTE Network | – |
| Version/SIM | Single-SIM |
| Design | Type | Smartphone |
| Design | Candybar |
| Dimensions | 149.3 x 75.9 x 10.2 mm |
| Weight | 163 g |
| QWERTY | – |
| Others | – |
| Display | Technology | IPS LCD, 16M colors, 200 ppi pixel density |
| Resolution | 540 x 960 pixels |
| Size | 5.5 inches |
| Touchscreen | Capacitive Touchscreen, Multitouch |
| Protection | – |
| Others | Stylus |
| Multimedia | 3.5mm Audio Jack | Yes |
| Radio | – |
| Music Player | Yes |
| Sound Format | MP3/eAAC+/WMA/WAV |
| Video Format | MP4/H.263/H.264/WMV |
| Streaming | Yes |
| TV Tunner | – |
| Editor | Audio/video/Document |
| Others | – |
| Memory | Built-in Storage | 8 GB |
| Card Slot | microSD, up to 32 GB |
| System Memory | 1 GB RAM |
| Connectivity | GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Data Speed | HSDPA, HSUPA |
| WIFI | Yes |
| NFC | – |
| USB | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Infrared | – |
| TV-Out | – |
| Camera | Camera | 13 Megapixel |
| Resolution | 4128 x 3096 pixels |
| Flash | LED Flash |
| Focus | Autofocus |
| Features | Geo-tagging, HDR |
| Video | Yes |
| Front Camera | 1.3 Megapixel |
| Features | Battery | Li-Ion 3000 mAh |
| Colors | Black, White, Gold |
| GPS | A-GPS, GLONASS |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
| Applications | Organizer, Google Search, Maps, Gmail, YouTube, Calendar, Google Talk |
| Others | – |