| General | Platform | Android 4.4 (KitKat) |
| Processor | Quad-core 1.2 GHz |
| Cipset | Qualcomm MSM8926-2 |
| GPU | Adreno 305 |
| Date Announced | 2014, September |
| Price | Latest Sony Price in Malaysia |
| Coverage | GSM Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| UMTS Network | HSDPA 850 / 900 / 1700 / 1900 / 2100 |
| LTE Network | LTE 700 / 800 / 850 / 900 / 1900 / 2100 / 2600 |
| Version/SIM | Micro-SIM |
| Design | Type | Smartphone |
| Design | Candybar |
| Dimensions | 137.7 x 69.4 x 8.5 mm |
| Weight | 143 g |
| QWERTY | – |
| Others | – |
| Display | Technology | TFT LCD , 16M colors, 218 ppi pixel density |
| Resolution | 480 x 854 pixels |
| Size | 4.5 inches |
| Touchscreen | Capacitive Touchscreen, Multitouch |
| Protection | Shatter proof glass |
| Others | – |
| Multimedia | 3.5mm Audio Jack | Yes |
| Radio | Yes |
| Music Player | Yes |
| Sound Format | MP3/eAAC+/WMA/WAV |
| Video Format | MP4/H.263/H.264/WMV |
| Streaming | Yes |
| TV Tunner | – |
| Editor | Audio/video/Document |
| Others | – |
| Memory | Built-in Storage | 4 GB |
| Card Slot | microSD, up to 32 GB |
| System Memory | 1 GB RAM |
| Connectivity | GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Data Speed | HSDPA: 42 Mbps, HSUPA: 5.8 Mbps, LTE: 50 Mbps UL and 150 Mbps DL |
| WIFI | Yes |
| NFC | – |
| USB | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Infrared | – |
| TV-Out | – |
| Camera | Camera | 5 Megapixel |
| Resolution | 2592 х 1944 pixel |
| Flash | LED Flash |
| Focus | Autofocus, touch focus |
| Features | Geo-tagging, face detection, image stabilization, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Front Camera | Yes |
| Features | Battery | Li-Ion 2330 mAh |
| Colors | Black, White, Lime, Copper |
| GPS | A-GPS |
| Sensors | Accelerometer, gyro, compass, barometer |
| Applications | Organizer, Google Search, Maps, Gmail, YouTube, Calendar, Google Talk |
| Others | – |