Leagoo Lead 7 Overview |
Lead Leagoo 7 has a large battery capacity of 4000 mAh which can survive up to 300 hours. It integrated by Android 4.4 (KitKat) operating system. This device is powered by Quad-core 1.3 GHz processor and comes with 1 GB RAM. The Lead Leagoo 7 features with 5.0 inch display and 720 x 1280 pixels for a better multimedia experience and fit in your hand. It also has a 13 Megapixel camera at the back and 8 Megapixel fronts facing camera. Leagoo Lead 7 also offered 8 GB internal memory and comes with additional slot up to 32 GB. Among other features likes WIFI, Bluetooth, GPS and more. For Leagoo Lead 7 price in Malaysia, you can refer the Leagoo Price List when the device is available in Malaysia. Also check Leagoo Lead 7 price in Singapore, United States (US), and United Kingdom (UK) below. |
Leagoo Lead 7 Price In Malaysia |
| Model | Price |
|---|---|
| Leagoo Lead 7 | RM599 (RRP) |
| Leagoo Latest Price In Malaysia |
| Other Countries | Price |
|---|---|
Price In United States (US) | – |
Price In United Kingdom (UK) | – |
Price In Singapore | – |
Leagoo Lead 7 Specification |
| General | |
|---|---|
| Platform | Android 4.4 (KitKat) |
| Processor | Quad-core 1.3 GHz |
| Cipset | – |
| GPU | – |
| Date Announced | 2015 |
| Coverage | |
| GSM Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| UMTS Network | HSDPA 900 / 2100 |
| LTE Network | – |
| Version/SIM | Dual SIM Version |
| Design | |
| Type | Smartphone |
| Design | Candybar |
| Dimensions | 144 x 71.6 x 8.9 mm |
| Weight | 160g |
| QWERTY | – |
| Others | – |
| Display | |
| Technology | IPS LCD, 16M colors, 294 PPI Pixel Density |
| Resolution | 1280 x 720 pixels |
| Size | 5.0 inches |
| Touchscreen | Capacitive Touchscreen, Multitouch |
| Protection | – |
| Others | – |
| Multimedia | |
| 3.5mm Audio Jack | Yes |
| Radio | Yes |
| Music Player | Yes |
| Sound Format | MP3 / WAV / WMA / AAC |
| Video Format | MP4 / H.264 |
| Streaming | Yes |
| TV Tunner | – |
| Editor | Audio / video / Document |
| Memory | |
| Built-in Storage | 8 GB |
| Card Slot | microSD, Maximum 64 GB |
| System Memory | 1 GB RAM |
| Connectivity | |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Data Speed | HSPA |
| WIFI | Yes |
| NFC | – |
| USB | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Infrared | – |
| TV-Out | – |
| Camera | |
| Camera | 13 Megapixel |
| Resolution | 4128 x 3096 pixels |
| Flash | LED flash |
| Focus | Autofocus |
| Features | Geo-tagging |
| Video | 1080p@30fps |
| Front Camera | 8 Megapixel |
| Features | |
| Battery | 4000 mAh |
| Colors | Black, White |
| GPS | A-GPS, GLONASS |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
| Applications | Organizer, Google Search, Maps, Gmail, YouTube, Calendar, Google Talk |
| Others | – |






