Lenovo Vibe X2 Pro Overview |
Lenovo launched Vibe X2 last year which comes with a Mediatek chip. This year, Lenovo has introduced a pro version that comes with a Qualcomm Snapdragon 615 chip and better spec. Lenovo Vibe X2 Pro is a smartphone equipped with 5.3-inch display and comes with Full HD 1080p resolution. Interestingly, this device has a camera with 13 Megapixel at the front to take a better selfie photo. At the back, there are also 13 Megapixel cameras present with panorama mode, HDR and so on. Among other features found in Lenovo Vibe X2 Pro likes WIFI, Bluetooth, GPS, Dual SIM support, LTE Connectivity and so on. For Lenovo Vibe X2 Pro price in Malaysia, you can refer the Lenovo Price List when the device is available in Malaysia. Also check Lenovo Vibe X2 Pro price in Singapore, United States (US), and United Kingdom (UK) below. |
Lenovo Vibe X2 Pro Price In Malaysia |
| Model | Price |
|---|---|
| Lenovo Vibe X2 Pro | RM899 (AP) |
| Lenovo Latest Price In Malaysia |
| Price By Country | Price |
|---|---|
| From USD399 | |
| From £259 | |
| From SGD562 |
Lenovo Vibe X2 Pro Specification |
| General | |
|---|---|
| Platform | Android 4.4.2 (KitKat) |
| Processor | Quad-core 1.5 GHz Cortex-A53 & quad-core 1.0 GHz Cortex-A53 |
| Cipset | Qualcomm Snapdragon 615 |
| GPU | Adreno 405 |
| Date Announced | Januari 2015 |
| Coverage | |
| GSM Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| UMTS Network | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| LTE Network | LTE 800 / 1800 / 2100 / 2600 |
| Version/SIM | Dual SIM Version |
| Design | |
| Type | Smartphone |
| Design | Candybar |
| Dimensions | 146.3 x 71 x 7 mm |
| Weight | 140 g |
| QWERTY | – |
| Others | – |
| Display | |
| Technology | IPS LCD, 16M Colors, 416 PPI Pixel Density |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels |
| Size | 5.3 inches |
| Touchscreen | Capacitive Touchscreen, Multitouch |
| Protection | – |
| Others | – |
| Multimedia | |
| 3.5mm Audio Jack | Yes |
| Radio | Yes |
| Music Player | Yes |
| Sound Format | MP3 / WAV / WMA / AAC |
| Video Format | MP4 / H.264 |
| Streaming | Yes |
| TV Tunner | – |
| Editor | Audio / video / Document |
| Memory | |
| Built-in Storage | 32 GB |
| Card Slot | microSD, Maximum 128 GB |
| System Memory | 2 GB RAM |
| Connectivity | |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Data Speed | HSPA, LTE |
| WIFI | Yes |
| NFC | – |
| USB | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Infrared | – |
| TV-Out | – |
| Camera | |
| Camera | 13 Megapixel |
| Resolution | 4160 x 3120 pixels |
| Flash | LED flash |
| Focus | Autofocus, Touch Focus |
| Features | Geo-tagging, touch focus, face detection, panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Front Camera | 13 Megapixel |
| Features | |
| Battery | Li-Po 2410 mAh |
| Colors | Champagne Gold, Rock Pink, Electric Blue |
| GPS | A-GPS |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
| Applications | Organizer, Google Search, Maps, Gmail, YouTube, Calendar, Google Talk |
| Others | – |
Advantages And Disadvantages |
| Advantages | Disadvantages |
|---|---|
|
|






