Lenovo Tab 2 A7-10 Overview |
If you are looking for a 7-inch tablet with a cheap price, Lenovo Tab 2 A7-10 may be suitable for you. With a low price of course it has many disadvantages such as No Cellular Connectivity, No Main Camera and more. Although it sold at low prices, Lenovo Tab 2 A7-10 offers a beautiful screen with 7.0 inches to provide the best experience when watching video or movie. It’s powered by Mediatek MT8382M Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 and comes with 1 GB RAM. Among other features found in this device likes WIFI, Bluetooth, GPS and more. For Lenovo Tab 2 A7-10 price in Malaysia, you can refer the Lenovo Price List when the device is available in Malaysia. Also check Lenovo Tab 2 A7-10 price in Singapore, United States (US), and United Kingdom (UK) below. |
Lenovo Tab 2 A7-10 Price In Malaysia |
| Model | Price |
|---|---|
| Lenovo Tab 2 A7-10 | RM499 (Expected) |
| Lenovo Latest Price In Malaysia |
| Price By Country | Price |
|---|---|
| From USD92 | |
| From £60 | |
| From SGD129 |
Lenovo Tab 2 A7-10 Specification |
| General | |
|---|---|
| Platform | Android 4.4.4 (KitKat) |
| Processor | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 |
| Cipset | Mediatek MT8382M |
| GPU | Mali-400MP2 |
| Date Announced | Januari 2015 |
| Coverage | |
| GSM Network | – |
| UMTS Network | – |
| LTE Network | – |
| Version/SIM | – |
| Design | |
| Type | Tablet |
| Design | Tablet |
| Dimensions | 189 x 105 x 9.3 mm |
| Weight | 269 g |
| QWERTY | – |
| Others | – |
| Display | |
| Technology | IPS LCD, 16M Colors, 170 PPI Pixel Density |
| Resolution | 600 x 1024 pixels |
| Size | 7.0 inches |
| Touchscreen | Capacitive Touchscreen, Multitouch |
| Protection | – |
| Others | – |
| Multimedia | |
| 3.5mm Audio Jack | Yes |
| Radio | – |
| Music Player | Yes |
| Sound Format | MP3 / WAV / WMA / AAC |
| Video Format | MP4 / H.264 |
| Streaming | Yes |
| TV Tunner | – |
| Editor | Audio / video / Document |
| Memory | |
| Built-in Storage | 8 GB |
| Card Slot | microSD, Maximum 32 GB |
| System Memory | 1 GB RAM |
| Connectivity | |
| GPRS | – |
| EDGE | – |
| Data Speed | – |
| WIFI | Yes |
| NFC | – |
| USB | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Infrared | – |
| TV-Out | – |
| Camera | |
| Camera | – |
| Resolution | – |
| Flash | – |
| Focus | – |
| Features | – |
| Video | Yes |
| Front Camera | 0.3 Megapixel |
| Features | |
| Battery | Li-Ion 3450 mAh |
| Colors | Black |
| GPS | A-GPS |
| Sensors | Accelerometer |
| Applications | Organizer, Google Search, Maps, Gmail, YouTube, Calendar, Google Talk |
| Others | – |
Advantages And Disadvantages |
| Advantages | Disadvantages |
|---|---|
|
|






