LG Spirit Overview |
LG Spirit was announced in Febuary 2015 and it is the middle class device with a display of 4.7 inches. The screen also has a density of 312ppi screen and HD resolution 720p. This device has been provided with the latest Android Lollipop and it is equipped with Quad-Core 1.3 Ghz, 1 GB RAM, 8 GB of internal memory and supports additional memory slot up to 32 GB. For this device, LG Spirit also offers two variations. LTE version with 8 Megapixel camera and 3G version with a 5 Megapixel camera. Both come with a 1 Megapixel at the front. Among the other features available on this device, such as Li-Ion 2100 mAh battery, Wifi, Bluetooth and GPS. For LG Spirit price in Malaysia, you can refer the LG Price List when the device is available in Malaysia. |
LG Spirit Price In Malaysia |
| Model | Price |
|---|---|
| LG Spirit | – |
| LG Latest Price In Malaysia |
LG Spirit Specification |
| General | |
|---|---|
| Platform | Android 5.0 (Lollipop) |
| Processor | Quad-core 1.2 GHz / Quad-core 1.3 GHz |
| Cipset | – |
| GPU | – |
| Date Announced | Febuary 2015 |
| Coverage | |
| GSM Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| UMTS Network | HSDPA |
| LTE Network | LTE |
| Version/SIM | • LTE Version • 3G Version |
| Design | |
| Type | Smartphone |
| Design | Candybar |
| Dimensions | 133.3 x 66.1 x 9.9 mm |
| Weight | – |
| QWERTY | – |
| Others | – |
| Display | |
| Technology | 16M Colors, 312 PPI Pixel Density |
| Resolution | 720 x 1280 pixels |
| Size | 4.7 inches |
| Touchscreen | Capacitive Touchscreen, Multitouch |
| Protection | – |
| Others | – |
| Multimedia | |
| 3.5mm Audio Jack | Yes |
| Radio | – |
| Music Player | Yes |
| Sound Format | MP3 / WAV / WMA / AAC |
| Video Format | MP4 / H.264 |
| Streaming | Yes |
| TV Tunner | – |
| Editor | Audio / video / Document |
| Memory | |
| Built-in Storage | 8 GB |
| Card Slot | microSD, Max 32 GB |
| System Memory | 1 GB RAM |
| Connectivity | |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Data Speed | HSPA, LTE |
| WIFI | Yes |
| NFC | – |
| USB | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Infrared | – |
| TV-Out | – |
| Camera | |
| Camera | 5 Megapixel / 8 Megapixel |
| Resolution | – |
| Flash | LED flash |
| Focus | – |
| Features | Geo-tagging |
| Video | Yes |
| Front Camera | 1 Megapixel |
| Features | |
| Battery | Li-Ion 2100 mAh |
| Colors | Black / White |
| GPS | A-GPS, GLONASS |
| Sensors | Accelerometer |
| Applications | Organizer, Google Search, Maps, Gmail, YouTube, Calendar, Google Now |
| Others | – |
Advantages And Disadvantages |
| Advantages | Disadvantages |
|---|---|
|
|




