LG Magna Overview |
Among the devices announced at MWC 2015, LG Magna among that top of all aspects. It comes with a more stylish design with a display of 5.0 inch, 720p resolution and density of 294 ppi. For this model, LG also introduced an LTE version and 3G version where LTE model comes with a Quad-Core processor 1.3 GHz while the 3G model equipped with Quad-Core 1.2 GHz processor. For the camera, these two variations come with 8 Megapixel main camera and 5 Megapixel front camera. For LG Magna price in Malaysia, you can refer the LG Price List when the device is available in Malaysia. Also check LG Magna price in Singapore, United States (US), and United Kingdom (UK) below. |
LG Magna Price In Malaysia |
| Model | Expected Price |
|---|---|
| LG Magna | – |
| LG Latest Price In Malaysia |
| Price By Country | Price |
|---|---|
| – | |
| – | |
| – |
LG Magna Specification |
| General | |
|---|---|
| Platform | Android 5.0 (Lollipop) |
| Processor | Quad-core 1.2 GHz / Quad-core 1.3 GHz |
| Cipset | – |
| GPU | – |
| Date Announced | Febuary 2015 |
| Coverage | |
| GSM Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| UMTS Network | HSDPA |
| LTE Network | LTE |
| Version/SIM | • LTE Version • 3G Version |
| Design | |
| Type | Smartphone |
| Design | Candybar |
| Dimensions | 139.7 x 69.9 x 10.2 mm |
| Weight | – |
| QWERTY | – |
| Others | – |
| Display | |
| Technology | 16M Colors, 294 PPI Pixel Density |
| Resolution | 720 x 1280 pixels |
| Size | 5.0 inches |
| Touchscreen | Capacitive Touchscreen, Multitouch |
| Protection | – |
| Others | – |
| Multimedia | |
| 3.5mm Audio Jack | Yes |
| Radio | Yes |
| Music Player | Yes |
| Sound Format | MP3 / WAV / WMA / AAC |
| Video Format | MP4 / H.264 |
| Streaming | Yes |
| TV Tunner | – |
| Editor | Audio / video / Document |
| Memory | |
| Built-in Storage | 8 GB |
| Card Slot | microSD, Max 32 GB |
| System Memory | 1 GB RAM |
| Connectivity | |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Data Speed | HSPA, LTE |
| WIFI | Yes |
| NFC | – |
| USB | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Infrared | – |
| TV-Out | – |
| Camera | |
| Camera | 8 Megapixel |
| Resolution | 3264 x 2448 pixels |
| Flash | LED flash |
| Focus | Autofocus |
| Features | Geo-tagging |
| Video | Yes |
| Front Camera | 5 Megapixel |
| Features | |
| Battery | Li-Ion 2540 mAh |
| Colors | Black / Gold |
| GPS | A-GPS, GLONASS |
| Sensors | Accelerometer |
| Applications | Organizer, Google Search, Maps, Gmail, YouTube, Calendar, Google Now |
| Others | – |
Advantages And Disadvantages |
| Advantages | Disadvantages |
|---|---|
|
|




