Acer Liquid M220 Overview |
Acer has introduced the first devices running Windows Phone 8.1 at MWC 2015. It was announced together with wearable device named Acer Liquid Leap +. According to Acer, the Acer Liquid M220 is the devices that will receive Windows 10 updates later. However, the time and date not specified by Acer. For specifications Acer Liquid M220, it is a low-end device that comes with a 4.0 inch display with WVGA resolution of 480×800 pixels. It has also been powered by Dual-core processor 1.2 GHz, which comes with 512 MB RAM. For storage, it can be loaded with 4 GB as well as the additional slot supports up to 32 GB. For the camera, it offers a 5 Megapixel autofocus camera and a 2 Megapixel camera on the front. For Acer Liquid M220 price in Malaysia, you can refer the Acer Price List when the device is available in Malaysia. Also check Acer Liquid M220 price in Singapore, United States (US), and United Kingdom (UK) below. |
Acer Liquid M220 Price In Malaysia |
| Model | Expected Price |
|---|---|
| Acer Liquid M220 | – |
| Acer Latest Price In Malaysia |
| Other Countries | Expected Price |
|---|---|
Price In United States (US) | – |
Price In United Kingdom (UK) | – |
Price In Singapore | – |
Acer Liquid M220 Specification |
| General | |
|---|---|
| Platform | Microsoft Windows Phone 8.1 |
| Processor | Dual-core 1.2 GHz |
| Cipset | – |
| GPU | – |
| Date Announced | March 2015 |
| Coverage | |
| GSM Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| UMTS Network | HSDPA 900 / 2100 |
| LTE Network | – |
| Version/SIM | • Dual SIM Version |
| Design | |
| Type | Smartphone |
| Design | Candybar |
| Dimensions | – |
| Weight | – |
| QWERTY | – |
| Others | – |
| Display | |
| Technology | 16M colors, 233 PPI Pixel Density |
| Resolution | 480 x 800 pixels |
| Size | 4.0 inches |
| Touchscreen | Capacitive Touchscreen, Multitouch |
| Protection | – |
| Others | – |
| Multimedia | |
| 3.5mm Audio Jack | Yes |
| Radio | Yes |
| Music Player | Yes |
| Sound Format | MP3 / WAV / WMA / AAC |
| Video Format | MP4 / H.264 |
| Streaming | Yes |
| TV Tunner | – |
| Editor | Audio / video / Document |
| Memory | |
| Built-in Storage | 4 GB |
| Card Slot | microSD, Max 32 GB |
| System Memory | 512 MB RAM |
| Connectivity | |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Data Speed | HSPA |
| WIFI | Yes |
| NFC | – |
| USB | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Infrared | – |
| TV-Out | – |
| Camera | |
| Camera | 5 Megapixel |
| Resolution | 2592 х 1944 pixels |
| Flash | LED flash |
| Focus | autofocus |
| Features | Geo-tagging, |
| Video | Yes |
| Front Camera | 2 Megapixel |
| Features | |
| Battery | Li-Ion 1300 mAh |
| Colors | Mystic Black, Pure White |
| GPS | A-GPS |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
| Applications | Organizer, Bing, Microsoft Office, OneDrive, Skype, Cortana |
| Others | – |
Advantages And Disadvantages |
| Advantages | Disadvantages |
|---|---|
|
|







