Amazon Fire HDX 8.9 (2014) Overview |
[AdsBawahPict] Specs And Main FeaturesAmazon has introduced two model, Amazon Fire HD 6 and Amazon Fire HD 7 with affordable prices. For those who want a tablet with a larger screen, better specs, Amazon also provides a tablet for it. It is called the Amazon Fire HDX 8.9 (2014 Version), which comes with an 8.9-inch screen with much better specs. Tablet with a screen size of 8.9 inches, a resolution of 2560 x 1600 pixels also comes with processor Qualcomm Snapdragon 805 Quad-core 2.5 GHz and 2 GB RAM. This tablet comes in three models: 16 GB, 32 GB, and 64 GB, which comes with black color only, but it did not come with an additional slot for memory card. However, it has a cellular connection with 4G LTE speed for better surfing the internet. Amazon Fire HDX 8.9 also brings the 8 Megapixel cameras on the back with LED Flash, Geo-Tagging, HD video recording and also the front-facing camera. Amazon Fire HDX 8.9 (2014) price in Malaysia is expected to sell for around RM1420. Also check Amazon Fire HDX 8.9 price in Singapore, United States (US), and United Kingdom (UK) as below. |
Amazon Fire HDX 8.9 (2014) Price in Malaysia |
| Model | Expected Price |
|---|---|
| Amazon Fire HDX 8.9 (2014) | RM1420 – RM1480 |
| Amazon Latest Price In Malaysia |
| Other Countries | Expected Price |
|---|---|
Price In United States (US) | USD379 – USD399 |
Price In United Kingdom (UK) | £241 – £254 |
Price In Singapore | SGD535 – SGD564 |
Amazon Fire HDX 8.9 (2014) Specification |
| General | |
|---|---|
| Platform | Android 4.4 (KitKat) |
| Processor | Quad-core 2.5 GHz Krait 450 |
| Cipset | Qualcomm Snapdragon 805 |
| GPU | Adreno 420 |
| Date Announced | September 2014 |
| Coverage | |
| GSM Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| UMTS Network | HSDPA |
| LTE Network | LTE |
| Version/SIM | Single SIM Version (Micro-SIM) |
| Design | |
| Type | Tablet |
| Design | Tablet |
| Dimensions | 231 x 158 x 7.8 mm |
| Weight | 375 g |
| Keyboard / Pad | – |
| Others | – |
| Display | |
| Technology | IPS LCD, 16M colors, 339 PPI Pixel Density |
| Resolution | 2560 x 1600 pixels (WQXGA) |
| Aspect Ratio | 16 : 10 |
| Size | 8.9 inches |
| Touchscreen | Capacitive Touchscreen, Multitouch |
| Protection | Corning Gorilla Glass |
| UI / ROM | Fire OS 4 Sangria UI |
| Others | – |
| Multimedia | |
| 3.5mm Audio Jack | Yes |
| Radio | – |
| Music Player | Yes |
| Sound Format | MP3 / WAV / WMA / AAC |
| Video Format | MP4 / H.264 |
| Streaming | Yes |
| TV Tunner | – |
| Editor | Audio / video / Document |
| Memory | |
| Built-in Storage | 16 / 32 / 64 GB |
| Card Slot | – |
| System Memory | 2 GB RAM |
| Connectivity | |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Data Speed | HSPA, LTE |
| WIFI | Yes |
| NFC | – |
| USB | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Infrared | – |
| TV-Out | – |
| Camera | |
| Camera | 8 Megapixel |
| Resolution | 3264 x 2448 pixels |
| Flash | LED Flash |
| Focus | Autu-Focus |
| Features | Geo-tagging |
| Video | Yes |
| Front Camera | Yes |
| Features | |
| Battery | Non-removable, Li-Ion battery |
| Colors | ██ – Black |
| GPS | A-GPS |
| Sensors | Accelerometer, Gyroscope |
| Applications | Organizer, Google Search, Maps, Gmail, YouTube, Calendar, Google Now |
| Others | – |
[BawahSpecs]
Advantages And Disadvantages |
| Advantages | Disadvantages |
|---|---|
|
|
[BawahAdvantages]






