Samsung Galaxy J5 Overview |
[AdsBawahPict] Specs And Main FeaturesSamsung has introduced its latest phone for selfie the Samsung Galaxy J5, which come with LED-Flash at the front section for better lightning when taken a selfie photo. The device also comes with a screen of 5.5 inches with a resolution of 720 x 1280 pixels. For the specs, the Samsung Galaxy J5 powered by Qualcomm MSM8916 Snapdragon 410 Quad-core 1.2 GHz Cortex-A53 with 1.5 GB RAM, and it offer a 16 GB built-in memory and supports microSD slot up to 128 GB. For a camera, Samsung Galaxy J5 onboard with 13 Megapixel complete with LED Flash and HD video recording while in the front section, it comes with 5 Megapixel camera for selfie and Skype. Among the other features available on the phone include the 2600mAh battery, Android 5.0 Lollipop platform, 4G LTE and Dual SIM support. Samsung Galaxy J5 price in Malaysia is expected to sell for around RM840. Also check Samsung Galaxy J5 price in Singapore, United States (US), and United Kingdom (UK) as below. |
Samsung Galaxy J5 Price in Malaysia |
| Model | Price |
|---|---|
| Samsung Galaxy J5 – 16 GB | RM699 (RRP) |
| Samsung Latest Price In Malaysia |
| Price By Country | Price |
|---|---|
| From USD215 | |
| From £137 | |
| From SGD301 |
Samsung Galaxy J5 Specification |
| General | |
|---|---|
| Platform | Android 5.1 (Lollipop) |
| Processor | Quad-core 1.2 GHz Cortex-A53 |
| Cipset | Qualcomm MSM8916 Snapdragon 410 |
| GPU | Adreno 306 |
| Date Announced | June 2015 |
| Coverage | |
| GSM Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| UMTS Network | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| LTE Network | LTE |
| Version/SIM | Dual SIM Version (Micro-SIM) |
| Design | |
| Type | Smartphone |
| Design | Candybar |
| Dimensions | 142 x 73 x 8.5 mm |
| Weight | 149 g |
| Keyboard / Pad | – |
| Others | – |
| Display | |
| Technology | TFT, 16M colors, 294 PPI Pixel Density |
| Resolution | 720 x 1280 pixels (HD) |
| Aspect Ratio | 16 : 9 |
| Size | 5.0 inches |
| Touchscreen | Capacitive Touchscreen, Multitouch |
| Protection | – |
| UI / ROM | – |
| Others | – |
| Multimedia | |
| 3.5mm Audio Jack | Yes |
| Radio | Yes |
| Music Player | Yes |
| Sound Format | MP3 / WAV / WMA / AAC |
| Video Format | MP4 / H.264 |
| Streaming | Yes |
| TV Tunner | – |
| Editor | Audio / video / Document |
| Memory | |
| Built-in Storage | 16 GB |
| Card Slot | microSD, Max 128 GB |
| System Memory | 1.5 GB RAM |
| Connectivity | |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Data Speed | HSPA, LTE |
| WIFI | Yes |
| NFC | Yes |
| USB | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Infrared | – |
| TV-Out | – |
| Camera | |
| Camera | 13 Megapixel |
| Resolution | 4128 x 3096 pixels |
| Flash | LED flash (Back and Front) |
| Focus | AutoFocus |
| Features | Geo-tagging |
| Video | 1080p@30fps |
| Front Camera | 5 Megapixel |
| Features | |
| Battery | Li-Ion 2600 mAh |
| Colors | ██ – White ██ – Black ██ – Gold |
| GPS | A-GPS |
| Sensors | Accelerometer, Proximity |
| Applications | Organizer, Google Search, Maps, Gmail, YouTube, Calendar, Google Now |
| Others | – |
| Articles (Malay) | |
[BawahSpecs]
Advantages And Disadvantages |
| Advantages | Disadvantages |
|---|---|
|
|
[BawahAdvantages]






