Acer Iconia Talk S Overview |
[AdsBawahPict] Specs And Main FeaturesAnother mid-range tablet from Acer got announced for the Malaysian market with price RM799, Acer Iconia Talk S is a tablet with 7.0-inch 1280 x 800 pixels IPS LCD display. The tablet powered with the Qualcomm Snapdragon 410 with Quad-Core 1.2 GHz CPU speed along with 1 GB of RAM. Acer Iconia Talk S also equipped with Android 4.4.4 (KitKat) operating system and supported 16 GB internal memory and it can be expanded with a microSD slot. On the back side, this tablet comes with 5 Megapixel main camera complete with Geo-tagging and video recording. For users who want to take pictures for selfie, there is also a 2 Megapixel secondary camera at the front. Acer Iconia Talk S price in Malaysia is expected to sell for around RM799 for 16 GB model. Also check Acer Iconia Talk S price in Singapore, United States (US), and United Kingdom (UK) below. |
Acer Iconia Talk S Price In Malaysia |
| Model | Expected Price |
|---|---|
| Acer Iconia Talk S – 16 GB | RM799 |
| Acer Latest Price In Malaysia |
| Other Countries | Expected Price |
|---|---|
Price In United States (US) | USD205 |
Price In United Kingdom (UK) | £130 |
Price In Singapore | SGD289 |
Acer Iconia Talk S Specification |
| General | |
|---|---|
| Platform | Android 4.4.4 (KitKat) |
| Processor | Quad-Core 1.2 GHz |
| Cipset | Qualcomm Snapdragon 410 |
| GPU | Adreno 306 |
| Date Announced | April 2015 |
| Coverage | |
| GSM Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| UMTS Network | HSDPA |
| LTE Network | LTE |
| Version/SIM | Dual SIM Version (Micro-SIM) |
| Design | |
| Type | Tablet |
| Design | Tablet |
| Dimensions | 190 x 99 x 8.5 mm |
| Weight | 275 g |
| QWERTY | – |
| Others | – |
| Display | |
| Technology | IPS LCD, 16M colors, 210 PPI Pixel Density |
| Resolution | 1280 x 800 pixels |
| Size | 7.0 inches |
| Touchscreen | Capacitive Touchscreen, Multitouch |
| Protection | – |
| UI / ROM | – |
| Others | – |
| Multimedia | |
| 3.5mm Audio Jack | Yes |
| Radio | – |
| Music Player | Yes |
| Sound Format | MP3 / WAV / WMA / AAC |
| Video Format | MP4 / H.264 |
| Streaming | Yes |
| TV Tunner | – |
| Editor | Audio / video / Document |
| Memory | |
| Built-in Storage | 16 GB |
| Card Slot | microSD, Max 128 GB |
| System Memory | 1 GB RAM |
| Connectivity | |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Data Speed | HSPA, LTE |
| WIFI | Yes |
| NFC | – |
| USB | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Infrared | – |
| TV-Out | – |
| Camera | |
| Camera | 5 Megapixel |
| Resolution | 2592 х 1944 pixels |
| Flash | – |
| Focus | Auto-focus |
| Features | Geo-tagging |
| Video | Yes |
| Front Camera | 2 Megapixel |
| Features | |
| Battery | Li-Po 3780 mAh |
| Colors | ██ – Blue |
| GPS | A-GPS |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
| Applications | Organizer, Google Search, Maps, Gmail, YouTube, Calendar, Google Now |
| Others | – |
[BawahSpecs]
Advantages And Disadvantages |
| Advantages | Disadvantages |
|---|---|
|
|
[BawahAdvantages]






