![]() | ![]() | ![]() |
Asus Zenfone 2 Deluxe Overview |
[AdsBawahPict] Specs And Main FeaturesAsus has introduced another variant for Asus Zenfone 2 with a new beautiful cover design, The device name Asus Zenfone 2 Deluxe and come with similar specs with the older one. This smartphone comes with a 5.5 inches Full HD 1080p display with Corning Gorilla Glass 3 to protect the screen from scratch. For performance, it comes with two options processor with Intel Atom Z3580 and Intel Atom Z3560. The Asus Zenfone 2 Deluxe also bring a 64 or 128 GB internal memory with 4 GB of RAM. In the back section, this phone fit with a 13 Megapixel camera and support Dual-LED Flash, HD video recording and so on. For those who like selfie, this phone has brought a 5 Megapixel camera for that purpose. Asus Zenfone 2 Deluxe price in Malaysia is expected to sell around RM1500 when it’s available in local market. Also check Asus Zenfone 2 Deluxe price in Singapore, United States (US), and United Kingdom (UK) as below. |
Asus Zenfone 2 Deluxe Price In Malaysia |
| Model | Price |
|---|---|
| Asus Zenfone 2 Deluxe ZE551ML | RM1599 (RRP) |
| Asus Latest Price In Malaysia |
| Price By Country | Price |
|---|---|
| From USD390 | |
| From £248 | |
| From SGD389 |
Asus Zenfone 2 Deluxe Specifications |
| General | |
|---|---|
| Platform | Android 5.0 (Lollipop) |
| Processor |
|
| Cipset |
|
| GPU | PowerVR G6430 |
| UI / ROM | Asus ZenUI |
| Date Announced | August 2015 |
| Coverage | |
| GSM Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| UMTS Network | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| LTE Network | LTE |
| Version/SIM | Dual SIM (Micro-SIM) |
| Design | |
| Type | Smartphone |
| Design | Candybar |
| Dimensions | 152.5 x 77.2 x 10.9 mm |
| Weight | 170 g |
| Keyboard / Pad | – |
| Others | – |
| Display | |
| Technology | IPS LCD, 16M colors, 401 PPI Pixel Density |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels (FHD) |
| Aspect Ratio | 16 : 9 |
| Size | 5.5 inches |
| Touchscreen | Capacitive Touchscreen, Multitouch |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
| Others | – |
| Multimedia | |
| 3.5mm Audio Jack | Yes |
| Radio | Yes |
| Music Player | Yes |
| Sound Format | MP3 / WAV / WMA / AAC |
| Video Format | MP4 / H.264 |
| Streaming | Yes |
| TV Tunner | – |
| Editor | Audio / video / Document |
| Memory | |
| Built-in Storage | 64 GB / 128 GB |
| Card Slot | microSD, Max 128 GB |
| System Memory | 4 GB RAM |
| Connectivity | |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Data Speed | HSPA, LTE |
| WIFI | Yes |
| NFC | – |
| USB | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Infrared | – |
| TV-Out | – |
| Camera | |
| Camera | 13 Megapixel |
| Sensor | – |
| Resolution | 4128 x 3096 pixels |
| Flash | Dual-LED (dual tone) flash |
| Focus | Autofocus, Touch Focus |
| Features | Geo-tagging, Face Detection |
| Camera Mode | Panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Front Camera | 5 Megapixel |
| Features | |
| Battery | Li-Po 3000 mAh |
| Colors | ██ – Purple ██ – Pink ██ – White |
| GPS | A-GPS, GLONASS |
| Sensors | Accelerometer, Proximity, Compass, Gyro |
| Applications | Organizer, Google Search, Maps, Gmail, YouTube, Calendar, Google Now |
| Others | – |
| Articles (Malay) | |
[BawahSpecs]
Advantages And Disadvantages |
| Advantages | Disadvantages |
|---|---|
|
|
[BawahAdvantages]






