![]() | ![]() | ![]() |
Asus Zenfone 2 Laser Overview |
[AdsBawahPict] Specs And Main FeaturesAsus recently held a special ceremony in India called ZenFestival for introducing new members for Zenfone Smartphone. Among the devices introduced, including Asus Zenfone 2 Deluxe, Asus Zenfone 2 Laser with laser autofocus and Asus Zenfone Max with a large battery capacity. A priority for Asus Zenfone 2 Laser is the ability of laser autofocus found on the back and dual-LED flash for better lighting. The device comes in four variants with different in screen size, processor and also Megapixel. This smartphone comes with a screen option of 6.0, 5.5 and 5.0 inches with a resolution of HD720p. The display also appears with Corning Gorilla Glass 4 too. Under the hood, it’s powered by Qualcomm Snapdragon and 2 GB RAM. Asus Zenfone 2 Laser price in Malaysia is expected to sell around RM599 to RM699 when its available in local market. Also check Asus Zenfone 2 Laser price in Singapore, United States (US), and United Kingdom (UK) as below. |
Asus Zenfone 2 Laser Price In Malaysia |
| Model | Price |
|---|---|
| Asus Zenfone 2 Laser ZE601KL (6.0″, 13 MP and 3GB RAM) | RM999 (RRP) |
| Asus Zenfone 2 Laser ZE550KL (5.5″ and 13 MP) | RM699 (RRP) |
| Asus Zenfone 2 Laser ZE500KL (5.0″ and 13 MP) | RM599 (RRP) |
| Asus Zenfone 2 Laser ZE500KG (5.0″ and 8 MP) | – |
| Asus Latest Price In Malaysia |
| Price By Country | Price |
|---|---|
| From USD160 | |
| From £101 | |
| From SGD229 |
Asus Zenfone 2 Laser Specifications |
| General | |
|---|---|
| Platform | Android 5.0 (Lollipop) |
| Processor |
|
| Cipset |
|
| GPU |
|
| UI / ROM | Asus ZenUI |
| Date Announced | August 2015 |
| Coverage | |
| GSM Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| UMTS Network | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| LTE Network | LTE |
| Version/SIM | Dual SIM (Micro-SIM) |
| Design | |
| Type | Smartphone |
| Design | Candybar |
| Dimensions | 152.5 x 77.2 x 10.8 mm |
| Weight | 170 g |
| Keyboard / Pad | – |
| Others | – |
| Display | |
| Technology | IPS LCD, 16M colors |
| Resolution | 720 x 1280 pixels (HD) |
| Aspect Ratio | 16 : 9 |
| Size | 6.0 inches / 5.5 inches / 5.0 inches |
| Touchscreen | Capacitive Touchscreen, Multitouch |
| Protection | Corning Gorilla Glass 4 |
| Others | – |
| Multimedia | |
| 3.5mm Audio Jack | Yes |
| Radio | – |
| Music Player | Yes |
| Sound Format | MP3 / WAV / WMA / AAC |
| Video Format | MP4 / H.264 |
| Streaming | Yes |
| TV Tunner | – |
| Editor | Audio / video / Document |
| Memory | |
| Built-in Storage | 8 GB / 16 GB |
| Card Slot | microSD, Max 128 GB |
| System Memory | 2 GB RAM / 3 GB RAM |
| Connectivity | |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Data Speed | HSPA, LTE |
| WIFI | Yes |
| NFC | – |
| USB | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Infrared | – |
| TV-Out | – |
| Camera | |
| Camera | 13 or 8 Megapixel |
| Sensor | – |
| Resolution | – |
| Flash | Dual-LED (dual tone) flash |
| Focus | Laser Autofocus, Touch Focus |
| Features | Geo-tagging, Face Detection, Panorama, HDR |
| Camera Mode | Yes |
| Video | Yes |
| Front Camera | 5 Megapixel |
| Features | |
| Battery | Li-Po battery (13 Wh) |
| Colors | ██ – Black ██ – White ██ – Red ██ – Aurora Metallic |
| GPS | A-GPS, GLONASS |
| Sensors | Accelerometer |
| Applications | Organizer, Google Search, Maps, Gmail, YouTube, Calendar, Google Now |
| Others | – |
| Articles (Malay) | |
[BawahSpecs]
Advantages And Disadvantages |
| Advantages | Disadvantages |
|---|---|
|
|
[BawahAdvantages]






