![]() | ![]() | ![]() |
Asus Zenfone 3 Deluxe 5.5 ZS550KL Overview
Asus Zenfone 3 Deluxe 5.5 ZS550KL Specs & Features
Asus Zenfone 3 Deluxe 5.5 ZS550KL comes with large and beautiful 5.5-inch IPS LCD Display with HD 1080p resolution. The phone powered by with Qualcomm MSM8953 Snapdragon 625 CPU, 3 or 4 GB RAM and 64GB of internal memory. Zenfone 3 Deluxe 5.5 also comes with 16 Megapixel (F2.0) primary camera with Laser & Phase Detection Auto-focus, OIS, and Dual-LED flash. For selfies, it comes with an 8-megapixel sensor with Aperture F2.0. The phone also supports Dual-SIM with LTE connectivity, Non-removable Li-Ion 3000 mAh battery and rear-mounted fingerprint scanner.
- Asus Zenfone 3 Deluxe 5.5 ZS550KL price in Malaysia is around RM1399 (RRP).
- Malaysia Release Date : 16 November 2016.
- Check Latest Asus Price in Malaysia, Singapore, USA and UK.
- Competitors : [compare]
Asus Zenfone 3 Deluxe 5.5 ZS550KL Price In Malaysia & Singapore
Asus Zenfone 3 Deluxe 5.5 ZS550KL is already available in Malaysia from 16 November 2016. For the Asus Zenfone 3 Deluxe 5.5 price in Malaysia is RM1399. While in Singapore the phone priced at SGD499.
Asus Zenfone 3 Deluxe 5.5 ZS550KL Key Features & Disadvantages
- 5.5-Inch IPS LCD Display with 1080 x 1920 pixels resolution.
- Snapdragon 625, 4 GB RAM and up to 64 GB memory.
- 16 Megapixel (F2.0) main camera with PDAF and Dual-LED Flash.
- 8 Megapixel (F2.0) front camera for selfie and video call.
- Li-Ion 3000 mAh battery capacity.
- Dual-SIM Support with fast LTE connectivity.
- Rear-mounted Fingerprint Scanner.
- Android 6.0.1 (Marshmallow) and upgradable to 7.0 (Nougat).
- Non-removable Battery.
- No InfraRED.
Asus Zenfone 3 Deluxe 5.5 ZS550KL Specifications | |
|---|---|
| General | |
| Platform | Android 6.0.1 (Marshmallow) |
| Chipset | Qualcomm MSM8953 Snapdragon 625 |
| CPU | Octa-Core 2.0 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 506 |
| UI / ROM | Asus ZenUI 3.0 |
| Announced Date | October, 2016 |
| Release Date |
|
| Price In Malaysia |
|
| Price In Singapore |
|
| Coverage | |
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G Network | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 12(700), 17(700), 18(800), 19(800), 20(800), 26(850), 28(700) |
| SIM / Version |
|
| Design | |
| Type | Smartphone |
| Body | – |
| Dimensions | 151.5 x 76.7 x 7.8 mm |
| Weight | 151 g |
| Scanner | Fingerprint (Rear-Mounted) |
| Color | ██ – Shimmer Gold |
| Others | – |
| Display | |
| Type | IPS LCD Display, 16M colors |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels (Full-HD), 401 PPI Pixel Density |
| Size | 5.5 inches |
| Touchscreen | Capacitive Touchscreen, Multitouch |
| Protection | Corning Gorilla Glass 4 |
| Others | – |
| Multimedia | |
| Audio Jack | Yes |
| Radio | Yes |
| Music Player | Yes |
| Others | – |
| Memory | |
| Internal Memory |
|
| Expansion Slot | microSD, 256 GB (Max) |
| Connectivity | |
| Internet Data |
|
| WIFI | Yes |
| NFC | Yes |
| USB | Yes, Type-C 1.0 |
| Bluetooth | Yes |
| Infrared | – |
| Camera | |
| Camera | 16 Megapixel (F2.0) |
| Sensor | – |
| Flash | Dual-LED Flash |
| Focus | Touch Focus, Laser & Phase Detection Auto-focus |
| Features | Geo-Tagging, Face Detection, OIS |
| Shooting Modes | Panorama, HDR |
| Video | 2160p@30fps |
| Selfie Camera | 8 Megapixel (F2.0) |
| Features | |
| Battery |
|
| Battery Life |
|
| GPS | A-GPS, GLONASS |
| Sensors | Accelerometer, Proximity, Gyro |
| Applications | Organizer, Google Search, Maps, Gmail, YouTube, Calendar, Google Now |
| Others | – |
| Articles | |






