![]() | ![]() | ![]() |
Asus ZenFone 4 Selfie (ZD553KL) Overview
Asus ZenFone 4 Selfie (ZD553KL) Price In Malaysia
In addition to Asus Zenfone 4 and Asus Zenfone 4 Max, Asus has also introduced a smartphone for those who like to take a selfie photo. The phone is known as Asus Zenfone 4 Selfie. This device uses dual-cameras with high-resolution sensors on its front camera to take a better selfie photo. This phone is already available in Malaysian market starting 21 August 2017. For the price of Asus Zenfone 4 Selfie, it is expected to cost around RM1299 in Malaysia and SGD399 in Singapore. On the USA market, this device will be sold at USD279.
- Asus ZenFone 4 Selfie (ZD553KL) price in Malaysia is around [aPrice] (RRP).
- Malaysia Release Date : 21 August 2017.
- Check Latest Asus Price in Malaysia, Singapore, USA and United Kingdom.
- Competitors : [compare]
Asus ZenFone 4 Selfie (ZD553KL) Specs & Features
Asus ZenFone 4 Selfie (ZD553KL) will focus on the mid-range market competed with others models like Samsung Galaxy J7 Pro (2017), Oppo F Series and more. It comes with Snapdragon 430 CPU, 4 GB RAM, 64 GB built-in memory and a 3000 mAh battery. The screen also comes with 5.5 inches display with the 720p resolution. For the camera, Asus ZenFone 4 Selfie use dual camera on the front section with 20 and 8 Megapixel camera sensor. The phone also comes with Dual-LED Flash, Panorama, and HDR mode and also 1080p video recording capability.
Asus ZenFone 4 Selfie (ZD553KL) Key Features & Disadvantages
- 5.5-Inch IPS LCD Display, with HD 720p resolution.
- Snapdragon 430 processor, Octa-Core CPU, 4GB RAM, 64GB Memory.
- Dual 20+8 Megapixel Selfie camera with LED Selfie Flash.
- 16 Megapixel primary camera with Dual-LED Flash.
- Li-Ion 3000 mAh battery with microUSB charging port.
- MicroSD card up to 256GB to store photos, videos and music.
- Dual-SIM Support with fast LTE connectivity.
- Front-mounted finggerprint scanner.
- Android 7.0 (Nougat) Platform
- Non-Removable Battery.
- Low pixel density screen (267 ppi).
Asus ZenFone 4 Selfie (ZD553KL) Specifications | |
|---|---|
| General | |
| Platform | Android 7.0 (Nougat) |
| Chipset | Qualcomm MSM8937 Snapdragon 430 |
| CPU | Octa-Core 1.4 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 505 |
| UI / ROM | Asus ZenUI |
| Announced Date | August, 2017 |
| Release Date |
|
| Price In Malaysia |
|
| Price In Singapore |
|
| Coverage | |
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | HSDPA 850 / 900 / 1800 / 1900 / 2100 |
| 4G Network | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 18(800), 19(800), 20(800), 26(850), 28(700), 32(1500) |
| SIM / Version |
|
| Design | |
| Type | Smartphone |
| Body | – |
| Dimensions | 155.7 x 75.9 x 7.9 mm |
| Weight | 144 g |
| Scanner | Fingerprint (Front-Mounted) |
| Color | ██ – Deepsea Black ██ – Mint Green ██ – Rose Pink ██ – Sunlight Gold |
| Others | – |
| Display | |
| Technology | IPS LCD Display, 16M colors |
| Resolution | 720 x 1280 pixels (HD), 267 PPI Pixel Density |
| Size | 5.5 inches |
| Touchscreen | Capacitive Touchscreen, Multitouch |
| Protection | Corning Gorilla Glass |
| Others | – |
| Multimedia | |
| Audio Jack | Yes |
| Radio | Yes |
| Music Player | Yes |
| Others | – |
| Memory | |
| Internal Memory |
|
| Expansion Slot | microSD, 256GB (Max) |
| Connectivity | |
| Internet Data |
|
| WIFI | Yes |
| NFC | – |
| USB | Yes, microUSB 2.0 |
| Bluetooth | Yes |
| Infrared | – |
| Camera | |
| Camera | 16 Megapixel |
| Sensor | – |
| Flash | Dual-LED Flash (Back), LED Selfie Flash (Front) |
| Focus | Touch Focus, Autofocus |
| Features | Geo-Tagging, Face Detection, Self-timer |
| Shooting Modes | Panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps (FHD) |
| Front Camera | Dual 20 Megapixel + 8 Megapixel |
| Features | |
| Battery |
|
| GPS | A-GPS, GLONASS |
| Sensors | Accelerometer, Proximity, Compas, Gyro |
| Applications | Organizer, Google Search, Maps, Gmail, YouTube, Calendar, Google Now |
| Others | – |
| Articles | |






