Asus Zenfone 5 ZE620KL Specifications |
|---|
| General |
|---|
| Platform | Android 8.0 (Oreo) |
| Chipset | Qualcomm SDM636 Snapdragon 636 |
| CPU | Octa-core Kryo 260 |
| GPU | Adreno 509 |
| UI / ROM | ASUS ZenUI 5.0 |
| Announced Date | February, 2018 |
| Release Date | 4 June 2018 – Malaysia |
| Competitors | [compare] |
| Coverage |
|---|
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G Network | LTE |
| SIM / Version | Dual SIM (Nano-SIM) |
| Design |
|---|
| Type | Smartphone |
| Body | Aluminum |
| Dimensions | 153 x 75.7 x 7.9 mm |
| Weight | 155 g |
| Scanner | Fingerprint (Rear-Mounted) |
| Color | - ██ – Midnight Blue
- ██ – Meteor Silver
|
| Others | – |
| Display |
|---|
| Type | IPS LCD Display, 16M colors |
| Resolution | 1080 x 2246 pixels, (FHD+), 402 PPI Pixel Density |
| Size | 6.2 inches |
| Touchscreen | Capacitive Touchscreen, Multitouch |
| Protection | Corning Gorilla Glass |
| Others | – |
|
| Multimedia |
|---|
| Audio Jack | Yes |
| Radio | Yes |
| Music Player | Yes |
| Others | DTS Headphone X |
| Memory |
|---|
| Memory Variants | - 64 GB With 6 GB RAM
- 64 GB With 4 GB RAM
|
| Expansion Slot | microSD, 400 GB (Max) |
| Connectivity |
|---|
| Internet Data | - HSPA (42.2 Mbps DL / 5.76 Mbps UL)
- LTE-A Cat12 (600 Mbps DL / 100 Mbps UL)
|
| WIFI | Yes |
| NFC | Yes |
| USB | Yes, Type-C 1.0 |
| Bluetooth | Yes |
| Infrared | – |
| Camera |
|---|
| Main Camera | 12 Megapixel (F1.8, 24mm, 1.4 µm) + 8 Megapixel (F2.0, 12mm, 1.12 µm) |
| Sensor | - 1/2.55″ Sensor Size (Primary)
- 1/4″ Sensor Size (Secondary)
|
| Flash | Dual-LED (dual tone) Flash |
| Focus | Touch Focus, Phase Detection Auto Focus |
| Features | Geo-Tagging, Face Detection, Gyro EIS, |
| Shooting Modes | Auto, Panorama, HDR |
| Video | 2160p@60fps, 1080p@30/60/120fps, 720p@240fps |
| Selfie Camera | - 8 Megapixel (F2.0, 24mm)
- 1/4″ Sensor Size
- Gyro EIS
- 1080p Video Recorder
|
| Features |
|---|
| Battery | - Li-Ion 3300 mAh Battery (Non-removable)
- Fast Battery Charging (9V/2A 18W)
|
| Battery Life | – |
| GPS | A-GPS, GLONASS, BDS |
| Sensors | Accelerometer, Proximity, Compas, Gyro |
| Applications | Organizer, Google Search, Maps, Gmail, YouTube, Calendar, Google Now |
| In The Box | – |
| Others | – |
| Telco Plan / Promotion |
|---|
| Maxis | – |
| Celcom | – |
| UMobile | – |
| DiGi | – |
| Articles |
|---|
|