Dell Venue 10 7000 Overview |
[AdsBawahPict] Specs And Main FeaturesPreviously, Dell has introduced the Dell Venue 8 7000, which represents the world’s thinnest 8-inch tablet. For who interested in having a bigger screen, Dell also launched the Dell Venue 10 7000 with a 10.5-inch display and a resolution of 2K. For this model also among the world’s thinnest tablet with a thickness of 6.2 mm. Dell Venue 10 7000 powered by a high-end processor with Intel Atom Z3580 Quad-core 2.3 GHz and 2 GB RAM. For this tablet, it comes with an 8-megapixel camera on the back and supports the Intel RealSense 3D technology. In the front section is shown 2 Megapixel camera for video calls and selfie. Latest Dell Venue 10 7000 price in Malaysia is expected to sell for around RM1899. Also check Dell Venue 10 7000 price in Singapore, United States (US), and United Kingdom (UK) as below. |
Dell Venue 10 7000 Price in Malaysia |
| Model | Price |
|---|---|
| Dell Venue 10 7000 – 32 GB | RM1899 (Expected) |
| Dell Latest Price In Malaysia |
| Other Countries | Price |
|---|---|
Price In United States (US) | USD479 – USD499 |
Price In United Kingdom (UK) | £305 – £317 |
Price In Singapore | SGD671 – SGD699 |
Dell Venue 10 7000 Specification |
| General | |
|---|---|
| Platform | Android 5.0 (Lollipop) |
| Processor | Quad-core 2.3 GHz |
| Cipset | Intel Atom Z3580 |
| GPU | PowerVR G6430 |
| Date Announced | April 2015 |
| Coverage | |
| GSM Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| UMTS Network | HSDPA |
| LTE Network | LTE |
| Version/SIM | Single SIM Version |
| Design | |
| Type | Tablet |
| Design | Tablet |
| Dimensions | 243.4 x 195.4 x 6.2 mm |
| Weight | 597 g |
| Keyboard / Pad | – |
| Others | – |
| Display | |
| Technology | IPS LCD, 16M colors, 288 PPI Pixel Density |
| Resolution | 2560 x 1600 pixels (WQXGA) |
| Aspect Ratio | 16 : 10 |
| Size | 10.5 inches |
| Touchscreen | Capacitive Touchscreen, Multitouch |
| Protection | – |
| UI / ROM | – |
| Others | – |
| Multimedia | |
| 3.5mm Audio Jack | Yes |
| Radio | – |
| Music Player | Yes |
| Sound Format | MP3 / WAV / WMA / AAC |
| Video Format | MP4 / H.264 |
| Streaming | Yes |
| TV Tunner | – |
| Editor | Audio / video / Document |
| Memory | |
| Built-in Storage | 32 GB |
| Card Slot | microSD, Max 512 GB |
| System Memory | 2 GB RAM |
| Connectivity | |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Data Speed | HSPA, LTE |
| WIFI | Yes |
| NFC | – |
| USB | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Infrared | – |
| TV-Out | – |
| Camera | |
| Camera | 8 Megapixel |
| Resolution | 3264 x 2448 pixels |
| Flash | – |
| Focus | Autu-Focus |
| Features | Intel RealSense 3D technology (2 x 720p cameras) |
| Video | Yes |
| Front Camera | 2 Megapixel |
| Features | |
| Battery | Non-removable, Li-Ion 7000 mAh |
| Colors | ██ – Black |
| GPS | A-GPS |
| Sensors | Accelerometer, Proximity, Compass |
| Applications | Organizer, Google Search, Maps, Gmail, YouTube, Calendar, Google Now |
| Others | – |
[BawahSpecs]
Advantages And Disadvantages |
| Advantages | Disadvantages |
|---|---|
|
|
[BawahAdvantages]






