![]() | ![]() | ![]() |
Honor 9C Overview
Honor 9C is a budget smartphone with a triple camera on the back. The phone use 6.39 inches IPS display with 720 x 1560 pixels and a 19.5:9 screen ratio.
The phone has a 48 Megapixel primary lens for the main shooter, 8 Megapixel ultrawide lens, and 2 Megapixel depth-sensing on the back. While for the selfie, it uses an 8 Megapixel camera. The phone powered by Kirin 710A (12 nm) CPU, Android 10 without Google Play, 4 GB RAM, and 64 GB internal memory.
Honor 9C also featured with Li-Po 4000 mAh Battery battery and available in Black and Blue. Honor 9C price in Malaysia is RM799.
Honor 9C Price In Malaysia | |
|---|---|
| Model | Price |
| Honor 9C – 4GB / 64GB | [aPrice] (Expected) |
| Announced Date | May 2020 |
| Release Date | – |
| Pre-Order | – |
| Warranty | – |
Honor 9C Specifications | |
|---|---|
| General | |
| Platform | Android 10 Without Google Play |
| Chipset | Kirin 710A (12 nm) |
| CPU | Octa-Core CPU |
| GPU | Mali-G51 MP4 |
| UI / ROM | EMUI 10.1 |
| Competitors | [compare] |
| Coverage | |
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G Network | LTE Bands 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 20, 34, 38, 39, 40, 41 |
| 5G Network | – |
| SIM | Dual Nano SIM |
| Design | |
| Type | Smartphone |
| Body / Material |
|
| Dimensions | 159.8 x 76.1 x 8.1 mm |
| Weight | 176 g |
| Scanner | Fingerprint (Rear-Mounted) |
| Color |
|
| Others | – |
| Display | |
| Type | IPS LCD Display, 16M colors |
| Resolution | 720 x 1560 pixels (HD+), 19.5:9 Ratio, 299 PPI Pixel Density |
| Size | 6.39 inches |
| Touchscreen | Capacitive Touchscreen, Multitouch |
| Protection | – |
| Others | – |
| Multimedia | |
| Audio Jack | Yes |
| Radio | – |
| Music Player | Yes |
| Others | – |
| Memory | |
| Memory | 64 GB With 4 GB RAM |
| Type | – |
| Expansion Slot | microSDXC |
| Connectivity | |
| Data Speed |
|
| WIFI | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, Hotspot |
| NFC | – |
| USB | microUSB 2.0 |
| Bluetooth | Bluetooth 5.0, A2DP, LE |
| Infrared | – |
| Camera | |
| Main Camera |
|
| Flash | LED Flash |
| Features |
|
| Video | 1080p@30fps |
| Selfie Camera | 8 Megapixel (F2.0) |
| Features | |
| Battery |
|
| Battery Life | – |
| GPS | A-GPS, GLONASS, BDS |
| Sensors | Accelerometer, Proximity, Compass |
| In The Box | – |
| Others | – |






