Joi 7 Overview |
Joi 7 is the latest tablet from local manufacturers SNS Network. It`s equipped with a display of 7.0 inches and 1024 x 600 pixel resolution. It is among the lowest price for tablet windows 8.1 in the Malaysian market. It Sold below the price of RM300 which is suitable for students. Joi 7 comes with Intel Atom processor with the ability Quad-Core 1.33 GHz were present along with 1 GB RAM. Among the main features of this device such as a 2,600 mAh battery, 2 Megapixel camera and so on. Like most devices produced by SNS Network, Joi 7 also comes with Microsoft Office 365 Personal that allows users to create and edits documents. For Joi 7 price in Malaysia, you can refer the Joi Price List when the device is available in Malaysia. Also check Joi 7 price in Singapore, United States (US), and United Kingdom (UK) below. |
Joi 7 Price In Malaysia |
| Model | Price |
|---|---|
| Joi 7 | RM300 (RRP) |
| Joi Latest Price In Malaysia |
| Other Countries | Price |
|---|---|
Price In United States (US) | – |
Price In United Kingdom (UK) | – |
Price In Singapore | – |
Joi 7 Specification |
| General | |
|---|---|
| Platform | Windows 8.1 |
| Processor | Quad-core 1.33 GHz |
| Cipset | Intel Atom processor Z3735G |
| GPU | Intel HD Graphics |
| Date Announced | 2015 |
| Coverage | |
| GSM Network | – |
| UMTS Network | – |
| LTE Network | – |
| Version/SIM | – |
| Design | |
| Type | Tablet |
| Design | Tablet |
| Dimensions | – |
| Weight | – |
| QWERTY | – |
| Others | – |
| Display | |
| Technology | IPS LCD, 16M Colors |
| Resolution | 1024 x 600 pixel |
| Size | 7.0 inches |
| Touchscreen | Capacitive Touchscreen, Multitouch |
| Protection | – |
| Others | – |
| Multimedia | |
| 3.5mm Audio Jack | Yes |
| Radio | – |
| Music Player | Yes |
| Sound Format | MP3 / WAV / WMA / AAC |
| Video Format | MP4 / H.264 |
| Streaming | Yes |
| TV Tunner | – |
| Editor | Audio / video / Document |
| Memory | |
| Built-in Storage | 16 GB |
| Card Slot | microSD |
| System Memory | 1 GB RAM |
| Connectivity | |
| GPRS | – |
| EDGE | – |
| Data Speed | – |
| WIFI | Yes |
| NFC | – |
| USB | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Infrared | – |
| TV-Out | Mini HDMI |
| Camera | |
| Camera | 2 Megapixel |
| Resolution | 1600 x 1200 pixels |
| Flash | – |
| Focus | – |
| Features | – |
| Video | Yes |
| Front Camera | 0.3 Megapixel |
| Features | |
| Battery | 2,600 mAH |
| Colors | Black, White |
| GPS | – |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
| Applications | Organizer, Bing, Microsoft Office 365 Personal |
| Others | – |
| Articles (Malay) | |
Advantages And Disadvantages |
| Advantages | Disadvantages |
|---|---|
|
|







