Joi 8 Overview |
Joi 8 has similar specifications with Joi 8i. The difference is that Joi 8 does not have 3G network connections and sold at cheaper prices. For specifications both devices are almost the same. Joi 8 comes with an Intel Atom Z3735G processor with 1 GB RAM, 5 Megapixel camera on the back, 2 megapixel front-facing camera for video calls via Skype and run on Windows 8.1 platform. Each purchase comes with 1 year warranty from SNS Network and 1-year subscription to Microsoft Office 365 Personal. For Joi 8 price in Malaysia, you can refer the Joi Price List when the device is available in Malaysia. Also check Joi 8 price in Singapore, United States (US), and United Kingdom (UK) below. |
Joi 8 Price In Malaysia |
| Model | Price |
|---|---|
| Joi 8 | RM699 (RRP) |
| Joi Latest Price In Malaysia |
| Other Countries | Price |
|---|---|
Price In United States (US) | – |
Price In United Kingdom (UK) | – |
Price In Singapore | – |
Joi 8 Specification |
| General | |
|---|---|
| Platform | Windows 8.1 |
| Processor | Quad-core 1.33 GHz |
| Cipset | Intel Atom processor Z3735F |
| GPU | Intel HD Graphics |
| Date Announced | 2014 |
| Coverage | |
| GSM Network | – |
| UMTS Network | – |
| LTE Network | – |
| Version/SIM | – |
| Design | |
| Type | Tablet |
| Design | Tablet |
| Dimensions | – |
| Weight | – |
| QWERTY | – |
| Others | – |
| Display | |
| Technology | IPS LCD, 16M Colors |
| Resolution | 1280 x 800 pixel |
| Size | 8.0 inches |
| Touchscreen | Capacitive Touchscreen, Multitouch |
| Protection | – |
| Others | – |
| Multimedia | |
| 3.5mm Audio Jack | Yes |
| Radio | – |
| Music Player | Yes |
| Sound Format | MP3 / WAV / WMA / AAC |
| Video Format | MP4 / H.264 |
| Streaming | Yes |
| TV Tunner | – |
| Editor | Audio / video / Document |
| Memory | |
| Built-in Storage | 32 GB |
| Card Slot | microSD |
| System Memory | 1 GB RAM |
| Connectivity | |
| GPRS | – |
| EDGE | – |
| Data Speed | – |
| WIFI | Yes |
| NFC | – |
| USB | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Infrared | – |
| TV-Out | Micro HDMI |
| Camera | |
| Camera | 5 Megapixel |
| Resolution | 2560 x 1920 pixels |
| Flash | – |
| Focus | – |
| Features | – |
| Video | Yes |
| Front Camera | 2 Megapixel |
| Features | |
| Battery | 5000 mAH |
| Colors | Black |
| GPS | – |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
| Applications | Organizer, Bing, Microsoft Office 365 Personal |
| Others | – |
Advantages And Disadvantages |
| Advantages | Disadvantages |
|---|---|
|
|







