


Leagoo Lead 4 is an Android Smartphone integrated with Android 4.2 Jelly Bean platform. it is powered by the 1.0 Ghz Dual Core Processor and 512 MB RAM. At the front, it has 4.0 inches, 800 x 480 pixels display. Leagoo Lead 4 also comes with an 3 megapixel camera Sensor and 2 megapixel at the back. Leagoo Lead 4 is available with 4 GB built-in storage and support microSD up to 32 GB. Among other features likes WIFI, Bluetooth, GPS and more.
Leagoo Lead 4 Specification |
| General | Platform | Android 4.2 (Jelly Bean) |
| Processor | Dual Core 1.0 Ghz Processor |
| Cipset | – |
| GPU | – |
| Date Announced | 2014 |
| Price | Leagoo Lead 4 Price in Malaysia |
| Coverage | GSM Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| UMTS Network | WCDMA 850 / 1900 / 2100 |
| LTE Network | – |
| Version/SIM | Dual Sim Version |
| Design | Type | Smartphone |
| Design | Candybar |
| Dimensions | 122 x 63.5 x 9.5 mm |
| Weight | 115 g |
| QWERTY | – |
| Others | – |
| Display | Technology | LCD, 16M colors |
| Resolution | 800 x 480 pixels |
| Size | 4.0 inches |
| Touchscreen | Capacitive Touchscreen, Multitouch |
| Protection | – |
| Others | – |
| Multimedia | 3.5mm Audio Jack | Yes |
| Radio | – |
| Music Player | Yes |
| Sound Format | MP3, wav, wma, ogg, ape, flac, aac |
| Video Format | H.264/263, MPEG4, VP8, MVC |
| Streaming | Yes |
| TV Tunner | – |
| Editor | Audio/video/Document |
| Others | – |
| Memory | Built-in Storage | 4 GB |
| Card Slot | microSD, up to 32 GB |
| System Memory | 512 MB RAM |
| Connectivity | GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Data Speed | HSDPA, HSUPA |
| WIFI | Yes |
| NFC | – |
| USB | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Infrared | – |
| TV-Out | – |
| Camera | Camera | 3 Megapixel |
| Resolution | – |
| Flash | LED Flash |
| Focus | Autofocus |
| Features | Geo-tagging |
| Video | Yes |
| Front Camera | 2 Megapixel |
| Features | Battery | 1600mAh |
| Colors | Black, White |
| GPS | A-GPS |
| Sensors | Accelerometer |
| Applications | Organizer,Google Search, Maps, Gmail, YouTube, Calendar, Google Talk, Picasa |
| Others | – |
Latest Mobile Phone
Mediatek Dimensity 6300
AMOLED 6.7" 1080p
RM899
Exynos 2400e
AMOLED 6.7" 1080p
RM3,299
Mediatek Helio G85
PLS LCD 6.7" 720p
RM449
Snapdragon 8 Gen 3
AMOLED 6.7" 1080p
RM4,999