Lenovo K5 Play Overview
Lenovo K5 Play Features
Lenovo K5 Play is a budget entry-level smartphone with a 5.7-inch FullView screen, 720 x 1440 pixels resolution and available in Black, Gray, and Blue colors. The phone use low-cost chipset, Snapdragon 430 with a octa-core processor clocked up to 1.4 GHz and its coupled with the 32GB internal memory and 3 GB RAM. Lenovo K5 Play packed with fast ZUI 3.1 based on Android 8.0 Nougat. On the back of the phone has two cameras – 13 Megapixel F2.2 + 2 Megapixel F2.4, while the selfie camera uses an 8 Megapixel sensor and F2.0 aperture. Battery capacity is 3,000 mAh without fast charging capability and charged using the micro USB port.
Lenovo K5 Play Price In Malaysia
Lenovo K5 Play is officially announced and available for pre-order in Chinese market on 10 April 2018 at CNY699 . Currently, there is no information about Lenovo K5 Play release date and official price in Malaysia.
Lenovo K5 Play Price In Malaysia |
|---|
| Model | Price |
|---|
| Lenovo K5 Play – Black | [aPrice] (Expected) |
| Lenovo K5 Play – Gray | [aPrice] (Expected) |
| Lenovo K5 Play – Blue | [aPrice] (Expected) |
| Lenovo K5 Play Price By Country |
|---|
| Singapore | About [sPrice] |
| United States (USA) | About [usPrice] |
United Kingdom (UK) | About [ukPrice] |
Lenovo K5 Play Specifications |
|---|
| General |
|---|
| Platform | Android 8.0 (Oreo) |
| Chipset | Qualcomm MSM8937 Snapdragon 430 |
| CPU | Octa-Core 1.4 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 505 |
| UI / ROM | ZUI 3.7 |
| Announced Date | March 2018 |
| Release Date | Coming Soon – Malaysia |
| Competitors | [compare] |
| Coverage |
|---|
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G Network | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 34(2000), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| SIM / Version | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM) |
| Design |
|---|
| Type | Smartphone |
| Body | – |
| Dimensions | 153.8 x 72.6 x 7.9 mm |
| Weight | 155 g |
| Scanner | Fingerprint (Rear-Munted) |
| Color | - ██ – Black
- ██ – Gray
- ██ – Blue
|
| Others | – |
| Display |
|---|
| Type | IPS LCD Display, 16M colors |
| Resolution | 720 x 1440 pixels (HD+), 18:9 Screen Ratio, 282 PPI Pixel Density |
| Size | 5.7 inches |
| Touchscreen | Capacitive Touchscreen, Multitouch |
| Protection | – |
| Others | – |
|
| Multimedia |
|---|
| Audio Jack | Yes |
| Radio | Yes |
| Music Player | Yes |
| Others | – |
| Memory |
|---|
| Memory | - 32 GB With 3 GB RAM
- 16 GB With 2 GB RAM
|
| Expansion Slot | microSD, 128 GB (Max) |
| Connectivity |
|---|
| Internet Data | - HSPA (42.2 Mbps DL / 5.76 Mbps UL)
- LTE (150 Mbps DL / 50 Mbps UL)
|
| WIFI | Yes |
| NFC | – |
| USB | Yes, microUSB 2.0 |
| Bluetooth | Yes |
| Infrared | – |
| Camera |
|---|
| Main Camera | 13 Megapixel (F2.2) + 2 Megapixel (F2.4) |
| Sensor | – |
| Flash | LED Flash |
| Focus | Touch Focus, Phase Detection Auto Focus |
| Features | Geo-Tagging, Face Detection |
| Shooting Modes | Auto, Panorama, HDR |
| Video | 720p@30fps |
| Selfie Camera | 8 Megapixel (F2.0) |
| Features |
|---|
| Battery | - Li-Ion 3000 mAh (Non-removable)
|
| Battery Life | – |
| GPS | A-GPS |
| Sensors | Accelerometer, Proximity, Compas |
| Applications | Organizer, Google Search, Maps, Gmail, YouTube, Calendar, Google Now |
| In The Box | – |
| Others | – |
| Telco Plan / Promotion |
|---|
| Maxis | – |
| Celcom | – |
| UMobile | – |
| DiGi | – |
| Articles |
|---|
|
Latest Lenovo Mobile Phone
Snapdragon 430
5.5" FHD
RM529
Snapdragon 430
5.0" FHD
RM799
Mediatek MT6735
5.0" HD
RM479