![]() | ![]() | ![]() |
Lenovo ThinkPad X380 Yoga Overview
Lenovo ThinkPad X380 Yoga Features
The Lenovo ThinkPad X380 Yoga is a lightweight notebook with a 360-degree hinge. It means you can lay the X380 Yoga flat, fold it up, or use as a traditional laptop. ThinkPad X380 Yoga also comes with a rechargeable stylus pen and a touchscreen display with 13.3 inches size and 1920 x 1080 pixel (FHD) resolution. For the Malaysian market, this notebook also offers multi-option of CPU and memory where you can select up to 1TB SSD memory and Intel Core i5 or i7 CPU option. ThinkPad X380 also comes with Thunderbolt port, USB 3.0, HDMI, and more.
- Lenovo ThinkPad X380 Yogaprice in Malaysia from [aPrice].
- Categories : Lenovo Laptop Malaysia, Productivity Laptop, 13-Inch Laptop, Intel Laptop, Laptop Under RM6,000.
Lenovo ThinkPad X380 Yoga Price In Malaysia
Lenovo ThinkPad X380 Yoga is available in Malaysia market with price from RM5,590.00 for base model with Intel Core i5-8250U, 256GB SSD and Windows 10 Home platform.
Lenovo ThinkPad X380 Yoga Price In Malaysia | |
|---|---|
| Model | Price |
| ThinkPad X380 Yoga (Base Model) – Intel i5 8250U / 256GB SSD | From [aPrice] |
[HargaLaptop]
Lenovo ThinkPad X380 Yoga Specifications | |
|---|---|
| General | |
| Model | 2018 |
| Variants | Lenovo ThinkPad X380 Yoga |
| Platform |
|
| Chipset |
|
| CPU |
|
| GPU | Intel UHD Graphics 620 |
| Memory |
|
| RAM | 8GB DDR4 2400MHz |
| Competitors | [comparelaptop] |
| Design | |
| Type | Laptop |
| Body | – |
| Dimensions | 313.5 x 222.2 x 18.2 mm |
| Weight | 1.4 kg |
| Scanner | Fingerprint reader |
| Color |
|
| Others | – |
| Display | |
| Type | IPS AntiReflective Display, 300nits |
| Resolution | 1920 x 1080 pixel (FHD) |
| Size | 13.3 inches |
| Touchscreen | Yes |
| Protection | – |
| Others | ThinkPad Pen Pro (Stylus) |
| Port / Connection | |
| Port |
|
| WIFI | Intel Dual Band Wireless AC(2×2) 8265 |
| NFC | – |
| Bluetooth | Bluetooth Version 4.1 vPro |
| Infrared | – |
| Camera / Audio | |
| Camera | Yes |
| Features | IR Camera (optional) |
| Video | HD 720p |
| Secondary Camera | – |
| Audio |
|
| Features | |
| Battery / Power |
|
| Battery Life | Up to 13.6 hours |
| Applications | – |
| In The Box | – |
| Others | – |






