![]() | ![]() | ![]() |
Lenovo Z5 Overview
The Lenovo Z5 has announced in China with Snapdragon 636 chipset 6.2” display with 18.7:9 ratio and FullHD+ 1080 x 2246 pixels resolution. The phone also packed with 6GB of RAM and 64 GB or 128 GB storage option.
Lenovo Z5 also powered by AI dual camera with 16 MP + 8 MP main sensor. The selfie camera is available with 8 MP sensor and also support AI function. The phone also arrives with 3,300 mAh, 18W fast charging capability and charged via a USB-C port.
Lenovo Z5 Price in Malaysia is expected around RM999 for the 64GB model and about RM1099 for the 128GB model.
Lenovo Z5 Price In Malaysia | |
|---|---|
| Model | Price |
| Lenovo Z5 – 64GB | [aPrice] (Expected) |
| Lenovo Z5 – 128GB | RM1099 (Expected) |
| Release Date | Coming Soon |
Lenovo Z5 Specifications | |
|---|---|
| General | |
| Platform | Android 8.0 (Oreo) |
| Chipset | Qualcomm SDM636 Snapdragon 636 (14 nm) |
| CPU | Octa-Core 1.8 GHz Kryo 260 |
| GPU | Adreno 509 |
| UI / ROM | ZUI 3.9 |
| Announced Date | June, 2018 |
| Release Date | Coming Soon – Malaysia |
| Competitors | [compare] |
| Coverage | |
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G Network | LTE B1(2100), B2(1900), B3(1800), B5(850), B7(2600), B8(900), B34(2000), B38(2600), B39(1900), B40(2300), B41(2500) |
| LTE Network Compatibility |
|
| SIM / Version | Dual Nano-SIM |
| Design | |
| Type | Smartphone |
| Body | – |
| Dimensions | 153 x 75.7 x 7.9 mm |
| Weight | 165 g |
| Scanner | Fingerprint Scanner (Rear Mounted) |
| Color |
|
| Others | – |
| Display | |
| Type | IPS Display, 16M colors |
| Resolution | 1080 x 2246 pixels (FHD+), 18.7:9 Aspect Ratio, 402 PPI Pixel Density |
| Size | 6.2 inches |
| Touchscreen | Capacitive Touchscreen, Multitouch |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
| Others | – |
| Multimedia | |
| Audio Jack | Yes |
| Radio | Yes |
| Music Player | Yes |
| Others | – |
| Memory | |
| Memory Variants |
|
| Expansion Slot | microSD, 256 GB (Max) |
| Connectivity | |
| Internet Data |
|
| WIFI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| NFC | – |
| USB | Type-C 1.0 |
| Bluetooth | Bluetooth 5.0, A2DP, LE |
| Infrared | – |
| Camera | |
| Main Camera |
|
| Flash | LED Flash |
| Focus | PDAF |
| Features | Geo-Tagging, Face Detection |
| Shooting Modes | HDR, Panorama |
| Video | 2160p@30fps, 1080p@30fps |
| Selfie Camera |
|
| Features | |
| Battery |
|
| Battery Life | – |
| GPS | A-GPS, GLONASS, BDS |
| Sensors | Accelerometer, Proximity, Compass |
| Applications | Organizer, Google Search, Maps, Gmail, YouTube, Calendar, Google Now |
| In The Box | – |
| Others | – |
| Telco Plan | |
| Maxis | – |
| Celcom | – |
| UMobile | – |
| DiGi | – |
| Articles | |
| [RelatedPost1] | |






