LG G Flex 2 Overview |
LG G Flex 2 was announced at CES 2015 that feature with a curved screen and back panel that can heal itself. For this model, it offers two variations of 16 and 32 GB of internal memory which comes with 2 and 3 GB RAM. The curved part of the screen comes with a display of 5.5 inches with a resolution of 1080P which is more energy-efficient than 2K resolution. It also performed at 64-Bit Octa-Core Snapdragon processor 810. For the filming, LG G Flex 2 offers a 13 Megapixel camera with OIS image stabilization and autofocus laser. The front section indicated 2.1 Megapixel camera for Skype and Selfie. Other functions found on LG G Flex 2 such as fast charging, LTE connectivity, speaker system with Dolby Mobile system and so on. For LG G Flex 2 price in Malaysia, you can refer the LG Price List when the device is available in Malaysia. Also check LG G Flex 2 price in Singapore, United States (US), and United Kingdom (UK) below. |
LG G Flex 2 Price In Malaysia |
| Model | Price |
|---|---|
| LG G Flex 2 | RM1599 – RM1699 |
| LG Latest Price In Malaysia |
| Price By Country | Price |
|---|---|
| From USD410 | |
| From £266 | |
| From SGD577 |
LG G Flex 2 Specification |
| General | |
|---|---|
| Platform | Android 5.0.1 (Lollipop) |
| Processor | Quad-core 1.5 GHz Cortex-A53 & Quad-core 2 GHz Cortex-A57 |
| Cipset | Qualcomm MSM8994 Snapdragon 810 |
| GPU | Adreno 430 |
| Date Announced | January 2015 |
| Coverage | |
| GSM Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| UMTS Network | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| LTE Network | LTE |
| Version/SIM | • Single SIM Version (Micro-SIM) |
| Design | |
| Type | Smartphone |
| Design | Candybar |
| Dimensions | 149.1 x 75.3 x 7.1-9.4 mm |
| Weight | 152 g |
| QWERTY | – |
| Others | • Self-healing back panel coating |
| Display | |
| Technology | Curved P-OLED, 16M Colors, 403 PPI Pixel Density |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels |
| Size | 5.5 inches |
| Touchscreen | Capacitive Touchscreen, Multitouch |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
| Others | – |
| Multimedia | |
| 3.5mm Audio Jack | Yes |
| Radio | Yes |
| Music Player | Yes |
| Sound Format | MP3 / WAV / WMA / AAC |
| Video Format | MP4 / H.264 |
| Streaming | Yes |
| TV Tunner | DMB TV tuner (Korean model only) |
| Editor | Audio / video / Document |
| Memory | |
| Built-in Storage | 16 / 32 GB |
| Card Slot | microSD, Max 128 GB |
| System Memory | 2 / 3 GB RAM |
| Connectivity | |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Data Speed | HSPA, LTE |
| WIFI | Yes |
| NFC | Yes |
| USB | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Infrared | Yes |
| TV-Out | – |
| Camera | |
| Camera | 13 Megapixel, OIS |
| Resolution | 4128 x 3096 pixels |
| Flash | dual-LED flash |
| Focus | Autofocus, Laser Autofocus |
| Features | Simultaneous video and image recording, geo-tagging, face detection, panorama, HDR |
| Video | 2160p@30fps, 1080p@60fps |
| Front Camera | 2.1 Megapixel |
| Features | |
| Battery | Li-Po 3000 mAh |
| Colors | Platinum Silver, Flamenco Red |
| GPS | A-GPS, GLONASS |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Applications | Organizer, Google Search, Maps, Gmail, YouTube, Calendar, Google Now |
| Others | – |
Advantages And Disadvantages |
| Advantages | Disadvantages |
|---|---|
|
|




