LG L60 Overview |
LG L60 was launched in August 2014. It is designed with a slim design and very comfortable in the hand that comes with a woven texture on the back. The device is equipped with a display of 4.3 inches with a resolution of 480 x 800 pixels. With the double tap function, it can wake LG L60 display and unlock your device without having to press the power button. In addition, this device also comes with Dual-core processor 1.3 GHz and 512 MB RAM. Among other features like optional Dual SIM, Radio, Wifi and Bluetooth. For LG L60 price in Malaysia, you can refer the LG Price List when the device is available in Malaysia. Also check LG L60 price in Singapore, United States (US), and United Kingdom (UK) below. |
LG L60 Price In Malaysia |
| Model | Price |
|---|---|
| LG L60 | – |
| LG Latest Price In Malaysia |
| Price By Country | Price |
|---|---|
| – | |
| – | |
| – |
LG L60 Specification |
| General | |
|---|---|
| Platform | Android 4.4.2 (KitKat) |
| Processor | Dual-core 1.3 GHz |
| Cipset | – |
| GPU | – |
| Date Announced | August 2015 |
| Coverage | |
| GSM Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| UMTS Network | HSDPA 900 / 2100 |
| LTE Network | – |
| Version/SIM | • Single SIM Version (Micro-SIM) • Dual SIM Version (Micro-SIM) |
| Design | |
| Type | Smartphone |
| Design | Candybar |
| Dimensions | 124.1 x 66.3 x 12 mm |
| Weight | – |
| QWERTY | – |
| Others | – |
| Display | |
| Technology | TFT, 16M Colors, 217 PPI Pixel Density |
| Resolution | 480 x 800 pixels |
| Size | 4.3 inches |
| Touchscreen | Capacitive Touchscreen, Multitouch |
| Protection | – |
| Others | – |
| Multimedia | |
| 3.5mm Audio Jack | Yes |
| Radio | Yes |
| Music Player | Yes |
| Sound Format | MP3 / WAV / WMA / AAC |
| Video Format | MP4 / H.264 |
| Streaming | Yes |
| TV Tunner | – |
| Editor | Audio / video / Document |
| Memory | |
| Built-in Storage | 4 GB |
| Card Slot | microSD, Max 32 GB |
| System Memory | 512 MB RAM |
| Connectivity | |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Data Speed | HSPA |
| WIFI | Yes |
| NFC | – |
| USB | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Infrared | – |
| TV-Out | – |
| Camera | |
| Camera | 5 Megapixel |
| Resolution | 2592 х 1944 pixels |
| Flash | – |
| Focus | Autofocus |
| Features | Geo-tagging, panorama |
| Video | 480p@30fps |
| Front Camera | 0.3 Megapixel |
| Features | |
| Battery | Li-Ion 1700 mAh |
| Colors | Black, White |
| GPS | A-GPS, GLONASS |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
| Applications | Organizer, Google Search, Maps, Gmail, YouTube, Calendar, Google Now |
| Others | – |
Advantages And Disadvantages |
| Advantages | Disadvantages |
|---|---|
|
|




