![]() | ![]() | ![]() |
Motorola Moto E4 Overview
Motorola Moto E4 Specs & Features
Motorola Moto E4 comes with a 5.0-inch IPS LCD Display with 720p HD resolution and Corning Gorilla Glass 3. The phone powered by with MediaTek MT6737 Quad-Core 1.3 GHz CPU, 2 GB RAM and 16GB of memory space. Motorola Moto E4 also comes with 8 Megapixel (F2.2) primary camera with autofocus and LED flash. For selfie cameras, it comes with a 5-megapixel sensor with Aperture F2.2. Other features found on this phone including Dual-SIMsupport with LTE connectivity, Removable Li-Ion 2800 mAh battery and front-mounted fingerprint scanner.
- Motorola Moto E4 price in Malaysia is around [aPrice] (RRP).
- Malaysia Release Date : 6 July 2017.
- Check Latest Motorola Price Malaysia.
- Competitors : [compare]
Motorola Moto E4 Price In Malaysia & Singapore
Motorola Moto E4 now is already available in Malaysia from 16 July 2017. For the Motorola Moto E4 price in Malaysia, the device priced as low as [aPrice] for 16 GB model. While in Singapore the phone priced at [sPrice].
Motorola Moto E4 Key Features & Disadvantages
- 5.0-Inch TFT Display with 720 x 1280 pixels resolution.
- Mediatek MT6737, 2 GB RAM and 16 GB memory.
- 8 Megapixel main camera with Autofocus and LED Flash.
- 5 Megapixel front camera for selfie and video call.
- Li-Ion 2800 mAh battery.
- Dual-SIM Support with fast LTE connectivity.
- Fingerprint Scanner.
- Android 7.1.1 (Nougat) platform.
- Average processor performance.
- Average camera quality.
- No InfraRED
Motorola Moto E4 Specifications | |
|---|---|
| General | |
| Platform | Android 7.1.1 (Nougat) |
| Chipset | Mediatek MT6737 |
| CPU | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Mali-T720 |
| UI / ROM | – |
| Announced Date | June, 2017 |
| Release Date |
|
| Price In Malaysia |
|
| Price In Singapore |
|
| Coverage | |
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G Network | LTE band 1(2100), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 8(900), 20(800), 38(2600), 40(2300) |
| SIM / Version |
|
| Design | |
| Type | Smartphone |
| Body | – |
| Dimensions | 144.7 x 72.3 x 9.3 mm |
| Weight | 151 g |
| Scanner | Fingerprint (Front-Mounted) |
| Color | ██ – Iron Grey ██ – Blush Gold ██ – Oxford Blue |
| Others | – |
| Display | |
| Type | IPS LCD Display, 16M colors |
| Resolution | 720 x 1280 pixels (HD), 294 PPI Pixel Density |
| Size | 5.0 inches |
| Touchscreen | Capacitive Touchscreen, Multitouch |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
| Others | – |
| Multimedia | |
| Audio Jack | Yes |
| Radio | Yes |
| Music Player | Yes |
| Others | – |
| Memory | |
| Internal Memory |
|
| Expansion Slot | microSD, 128GB (Max) |
| Connectivity | |
| Internet Data |
|
| WIFI | Yes |
| NFC | Yes |
| USB | Yes, microUSB 2.0 |
| Bluetooth | Yes |
| Infrared | – |
| Camera | |
| Camera | 8 Megapixel (F2.2) |
| Sensor | – |
| Flash | LED Flash |
| Focus | Touch Focus, Auto-focus |
| Features | Geo-Tagging |
| Shooting Modes | Panorama, HDR |
| Video | 720p@30fps |
| Selfie Camera | 5 Megapixel (F2.2) |
| Features | |
| Battery |
|
| Battery Life |
|
| GPS | A-GPS |
| Sensors | Accelerometer, Proximity |
| Applications | Organizer, Google Search, Maps, Gmail, YouTube, Calendar, Google Now |
| Others | – |
| Articles | |






