Motorola Moto G6 Specifications |
|---|
| General |
|---|
| Platform | Android 8.0 (Oreo) |
| Chipset | Qualcomm SDM450 Snapdragon 450 |
| CPU | Octa-Core 1.8 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 506 |
| UI / ROM | – |
| Announced Date | April 2018 |
| Release Date | Coming Soon – Malaysia |
| Competitors | [compare] |
| Coverage |
|---|
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G Network | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 12(700), 13(700), 17(700), 20(800), 25(1900), 26(850), 28(700), 29(700), 30(2300), 38(2600), 41(2500), 66(1700/2100) |
| SIM / Version | Dual SIM (Nano-SIM) |
| Design |
|---|
| Type | Smartphone |
| Body | Aluminum Frame |
| Dimensions | 153.8 x 72.3 x 8.3 mm |
| Weight | 167 g |
| Scanner | Fingerprint Scanner (Front-Mounted) |
| Color | - ██ – Silver
- ██ – Blush
- ██ – Deep Indigo
- ██ – Black
|
| Others | – |
| Display |
|---|
| Type | IPS LCD Display, 16M colors |
| Resolution | 1080 x 2160 pixels (FHD+), 18:9 Screen Ratio, 424 PPI Pixel Density |
| Size | 5.7 inches |
| Touchscreen | Capacitive Touchscreen, Multitouch |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
| Others | – |
|
| Multimedia |
|---|
| Audio Jack | Yes |
| Radio | Yes |
| Music Player | Yes |
| Others | Dolby Audio |
| Memory |
|---|
| Memory | - 64 GB With 4 GB RAM
- 32 GB With 3 GB RAM
|
| Expansion Slot | microSD, 256 GB (Max) |
| Connectivity |
|---|
| Internet Data | - HSPA (42.2 Mbps DL / 5.76 Mbps UL)
- LTE-A (300 Mbps DL / 50 Mbps UL)
|
| WIFI | Yes |
| NFC | – |
| USB | Yes, Type-C 1.0 |
| Bluetooth | Yes |
| Infrared | – |
| Camera |
|---|
| Main Camera | 12 Megapixel (F1.8) + 5 Megapixel (F2.2) |
| Sensor | – |
| Flash | Dual-LED Flash |
| Focus | Touch Focus, Phase Detection Autofocus |
| Features | Geo-Tagging, Face Detection |
| Shooting Modes | Auto, Panorama, HDR |
| Video | 1080p@60/30fps |
| Selfie Camera | - 8 Megapixel (F2.2)
- Front LED Flash
- 1080P Video Recorder
|
| Features |
|---|
| Battery | - Li-Ion 3000 mAh (Non-removable)
- Fast Battery Charging 15W
|
| Battery Life | – |
| GPS | A-GPS, GLONASS |
| Sensors | Accelerometer, Proximity, Compas, Gyro |
| Applications | Organizer, Google Search, Maps, Gmail, YouTube, Calendar, Google Now |
| In The Box | – |
| Others | – |
| Telco Plan / Promotion |
|---|
| Maxis | – |
| Celcom | – |
| UMobile | – |
| DiGi | – |
| Articles |
|---|
|